Za pięć dni wspólnie usiądziemy do wigilijnego stołu. Połamiemy się opłatkiem i pewnie będziemy śpiewać przy nim kolędy. Może nawet „Dzisiaj w Betlejem”, która okazała się być…
Piosenki świąteczne nie mają się nijak do naszych starych, polskich, pięknych kolęd. Na przykład „We wish you a merry Christmas” w porównaniu do dostojnej „Bóg się rodzi”. To właśnie kolęda „Bóg się rodzi” – a właściwie „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” jest uznawana za królową polskich kolęd. (Trzeba przypomnieć o tym pani Kindze Rusin, dla której „Bóg się rodzi” jest taka smutna). Utwór powstał w 1792 roku i wyszedł spod pióra Franciszka Karpińskiego. Mało kto wie, ale to również Franciszek Karpiński jest autorem pieśni „Kiedy ranne wstają zorze” – „Pieśń poranna” (tytuł oryginalny). No dobrze, a co z „Dzisiaj w Betlejem”?
Okres świąteczny i przedświąteczny ma to do siebie, że rośnie zainteresowanie nie tylko tradycją, historią obrzędów wigilijnych, ale także historii polskich kolęd. Tekst „Dzisiaj w Betlejem” zostało po raz pierwszy spisany w 1878 roku w śpiewniku księdza Jana Siedleckiego. Nie wiemy dokładnie kiedy powstała ta kolęda i kiedy po raz pierwszy ją odśpiewano. Wiemy natomiast, że w śpiewniku księdza Siedleckiego tekst „Dzisiaj w Betlejem” liczy aż 7 zwrotek.
O ogromnej popularności tej kolędy może świadczyć fakt, że na jej motywie powstawały pieśni patriotyczne, a także wersje dla kościołów protestanckich i prawosławnych. Na wschodzie znają ją jako: „Nebo i zemlia nyni torżestwujut”. Poniżej publikujemy cały oryginalny, pierwotny tekst. Można przekonać się na ile ją znacie. By posłuchać kolędę w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka kliknij tutaj. Niektórzy mogą powiedzieć: „Wreszcie poznaliśmy cały tekst kolędy”.
- Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem
wesoła nowina,
że Panna czysta, że Panna czysta
porodziła Syna.
Chrystus się rodzi, nas oswobodzi,
Anieli grają, króle witają,
pasterze śpiewają, bydlęta klękają,
cuda, cuda ogłaszają.
- Maryja Panna, Maryja Panna
Dzieciątko piastuje,
i Józef stary, i Józef stary
Ono pielęgnuje. - Choć w stajeneczce, choć w stajeneczce
Panna syna rodzi
Przecież On wkrótce, przecież On wkrótce
ludzi oswobodzi - I Trzej Królowie, i Trzej Królowie
od wschodu przybyli
I dary Panu, i dary Panu
kosztowne złożyli - Pójdźmy też i my, pójdźmy też i my
przywitać Jezusa
Króla na królmi, Króla nad królmi
uwielbić Chrystusa - Bądźże pochwalon, bądźże pochwalon
dziś, nasz wieczny Panie
Któyś złożony, któryś złożony
na zielonym sianie - Bądź pozdrowiony, bądź pozdrowiony
Boże nieskończony
Wsławimy Ciebie, wsławimy Ciebie,
Boże niezmierzony
Źródło: Śpiewnik księdza Jana Siedleckiego oraz „Gazeta Krakowska”
ZOBACZ TEŻ: Kinga Rusin protestuje przeciw kolędzie „Bóg się rodzi”?!