Jak poinformowało we wtorek Izraelskie Ministerstwo Zdrowia, niewielka liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego, którą zaobserwowano u młodych mężczyzn, którzy przyjęli szczepionkę Pfizer, ma związek z ich szczepieniem.
Niepokojące odkrycie w Izraelu
Jak dotąd w Izraelu zaszczepiono już ponad 70 proc. ludności. W kraju tym w okresie od grudnia 2020 do maja 2021 stwierdzono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego w grupie zaszczepionych 5 milionów osób. Większość pacjentów, u których stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego spędziła w szpitalu maksymalnie 4 dni, a 95% przypadków uznano za „łagodne”. Naukowcy wykazali, że istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki szczepionki Pfizer a wystąpieniem zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat.
Najczęściej atakuje młodych mężczyzn
Izraelskie badania wykazały, że taki związek zaobserwowano częściej wśród mężczyzn w wieku 16-19 lat. Jak odnieśli się do sprawy przedstawiciele firmy Pfizer?
Farmaceutyczny gigant poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że jest świadomy tego, co wykazały izraelskie badania, ale podkreślił, że nie zauważono żadnego związku przyczynowego z jego szczepionką. Firma Pfizer dodała, że nie zaobserwowała większej częstości występowania stanu zwanego zapaleniem mięśnia sercowego, niż można by się spodziewać w populacji ogólnej.
Analiza trwa
Zdarzenia niepożądane wciąż są dokładnie analizowane. Przedstawiciele firmy Pfizer regularnie spotykają się z Departamentem Bezpieczeństwa Szczepionek izraelskiego Ministerstwa Zdrowia w celu przeglądu aktualnych danych.
Czym jest zapalnie mięśnia sercowego?
Zapalenie mięśnia sercowego (znane również jako kardiomiopatia zapalna) jest to stan zapalny w mięśniu sercowym, który może się utrzymywać od kilku godzin do kilku miesięcy. Objawy mogą obejmować duszność, ból w klatce piersiowej i nieregularne bicie serca. Powikłania mogą obejmować niewydolność serca spowodowaną kardiomiopatią rozstrzeniową lub zatrzymaniem akcji serca.
Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego jest najczęściej spowodowane infekcją wirusową. Mogą je również wywołać infekcje bakteryjne, niektóre leki, toksyny i zaburzenia autoimmunologiczne.
Leczenie zapalenia mięśnia sercowego
Leczenie zależy zarówno od ciężkości, jak i przyczyny choroby. Najczęściej polega na przyjmowaniu leków takich jak inhibitory ACE, beta-blokery i diuretyki. W niektórych przypadkach przydatne mogą być kortykosteroidy lub dożylna immunoglobulina. W ciężkich przypadkach zalecany jest defibrylator serca lub przeszczep serca.
Źródło: Reuters, MayoClinic
Zdjęcie: Pixabay