Okazuje się, że nie tylko bakterie, ale również większe stworzenia znane nam na Ziemi mogłyby przetrwać na Marsie.
Holenderscy naukowcy udowodnili, że dżdżownice nie tylko mogłyby przeżyć w marsjańskiej glebie, ale co więcej, mogą się w niej rozmnażać! Uczeni w specjalnej kapsule zasymulowali warunki marsjańskiej gleby i zamierzali sprawdzić czy dżdżownice w ogóle w niej przeżyją. Rezultaty badania przeszły ich najśmielsze oczekiwania!
„Na początku eksperymentu, umieściliśmy w glebie jedynie dorosłe dżdżownice, aby sprawdzić, czy przetrwają w trudnych warunkach. Ogromną niespodzianką okazało się zakończenie eksperymentu, kiedy znaleźliśmy dwa młode robaki w symulatorze.”
– powiedział Wieger Wamelink z Wageningen University & Research.
Aby umożliwić zwierzętom przetrwanie w „marsjańskiej glebie” została ona nawieziona świńskim obornikiem. Okazało się to prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bo – zdaniem uczonych – w ten sposób użyźniona gleba przewyższyła jakością ziemskie piaski.
Dżdżownice są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania środowiska, m.in. użyźniają glebę żywiąc się materią organiczną i napowietrzają ją drążąc swoje tunele. Potwierdzenie przeżywalności dżdżownic w warunkach marsjańskich oznacza, że wykonaliśmy kolejny krok w kierunku założenia i wyżywienia stałej kolonii na Czerwonej Planecie. Uczeni już teraz twierdzą, że są w stanie wyhodować w marsjańskiej ziemi więcej niż 12 gatunków roślin, które będą bezpieczne do spożycia. Jak na razie tylko szpinak nie chce poddać się wysiłkom naukowców.
Otwarte pozostaje tylko jedno, ale podstawowe pytanie: skąd na Marsie wziąć świński obornik? Być może pierwszymi kolonizatorami tej planety nie będą ludzie, a… świnie? Bo dowożenie nawozu z Ziemi na Marsa brzmi… dziwnie.
znz