Jest decyzja premiera w sprawie koronawirusa. Według szefa rządu, „to nasza kolejna linia obrony”.
Trzecia fala pandemii jest szczególnie niebezpieczna. W tym momencie kluczowe są szpitale rezerwowe. Właśnie taki powstał w Radomiu.
Jak budowę szpitala uzasadnił premier?
– Brytyjska mutacja wirusa staje się wersją dominującą. A to oznacza wyższą zarażalność, wyższy stopień transmisji wirusa z człowieka na człowieka i niestety również podniesiony poziom śmiertelności – czyli najgorszej rzeczy, która może nas spotkać. Dobrze, że tutaj powstał kolejny szpital tymczasowy. To jest nasza kolejna linia obrony i dodatkowy rezerwuar miejsc dla osób, które muszą być hospitalizowane – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz także: Eksperci BIJĄ na alarm! Za chwilę braknie nam…
W szpitalu w Radomiu w tej chwili jest 40. pacjentów. Szpitale rezerwowe ratują życie ludzi. To szczególnie ważny punkt na liście rządu w walce z epidemią.
– Bardzo mocno chciałbym zaapelować o to, żeby przestrzegać reguł i trzymać się tych obostrzeń, które są wdrożone. Obostrzenia, które wdrożyliśmy w woj. warmińsko-mazurskim działają. Wdrożyliśmy je 2 tygodnie temu i dzisiaj doprowadziło to do trendu spadkowego w zachorowaniach. Oznacza to, że wdrożone przez nas od soboty zasady, na pewno też poskutkują pozytywnie – powiedział Morawiecki.
Premier przypomniał też, że musimy się szczepić. Nie możemy ulegać panice w sprawie jednej z nich, czyli AstraZeneca. Do dziś w Polsce wykonano już 5 mln szczepień.
– Warto też podkreślić pozytywne działanie szczepionek. W USA i Wielkiej Brytanii widać wyraźny spadek zachorowań i zgonów. Wielka Brytania od samego początku szczepi szczepionką AstraZeneca. To już jest kilkanaście milionów szczepień. To pokazuje, że podjęliśmy słuszną decyzję o nie zawieszeniu tych szczepień. Dziś rano dostałem raport od pana ministra Michała Dworczyka, z którego wynika, że pojawia się zdecydowanie większa liczba chętnych do szczepienia również tą szczepionką – dodał premier.
Zobacz także: Rząd daje 50 mln zł dla SENIORÓW! Chodzi o COVID-19!
Fot. Pixabay
Źródło: premier.gov.pl