Czy Augustów można nazwać polskim Paryżem? Sądząc po romantycznej historii powstania miasta i licznych miejscach wprost stworzonych dla zakochanych, to miasto zasługuje na zainteresowanie, nie tylko poszukiwaczy romantycznych zakątków.
Jak wyjaśnia burmistrz Augustowa Wojciech Walulik z powstaniem miasta wiąże się romantyczna legenda, która głosi, że zostało ono założone na pamiątkę miejsca pierwszej schadzki Zygmunta II Augusta i Barbary Radziwiłłówny. To ponoć dla upamiętnienia ukochanej kobiety król polecił założyć w miejscu spotkania gród. Według niego legenda powstania Augustowa jest bardzo wyjątkowa, bo związana ze znaną postacią historyczną – Zygmuntem II Augustem. Dzięki tej pięknej historii i założycielowi Augustów jest często nazywany miastem królewskim.
Dzięki tej legendzie może być również nazywany polskim Paryżem, wprost stworzonym dla zakochanych, co potwierdza burmistrz.
„W Augustowie na zakochanych czeka moc wrażeń. Od romantycznej kolacji w restauracjach, spacerów po pięknych błoniach, po nocne rejsy katamaranami, gondolami czy statkiem po augustowskich jeziorach. Augustów w 2014 roku został również uhonorowany tytułem +Najmilszego miasta w Polsce+”.
Ale nie samą miłością człowiek żyje – wieczorem romantyczne rejsy gondolami, a w dzień moc atrakcji, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Dla jednych Augustów może być polskim miastem zakochanych, dla innych oazą spokoju, szczególnie w otoczeniu takiej natury.
Otoczony dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską, stwarza doskonałe warunki do odpoczynku, uprawiania sportów oraz podreperowania zdrowia. Augustów to doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach.
Miasto w maju świętowało swoje 460-lecie.
Źródło: PAP Life
kd