To zdecydowanie najstarszy znany nauce „przodek” ludzi.
W południowej Anglii dokonano niezwykłego odkrycia. Znaleziono skamieniałości najstarszego znanego nauce ssaka, od którego początek bierze większość stworzeń z tej gromady, w tym ludzie. Uczeni natrafili na zęby tego zwierzęcia i to na ich podstawie określili z czym mają do czynienia.
Wiek skamieniałości określono na 145 milionów lat. Zdaniem uczonych praprzodek wszystkich ssaków był niewielkim, obrośniętym sierścią zwierzęciem, które działało pod osłoną nocy, w obawie przed drapieżnikami. Prawdopodobnie żywił się owadami i roślinami. Zęby tego stworzenia są bardzo zaawansowane – umożliwiały zarówno cięcie i przebijanie jak i miażdżenie pokarmu.
Uczeni zwracają także uwagę na ich mocne zużycie – to świadczy, że należały do zwierzęcia, które żyło dość długo. A to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę, że środowisko w tym czasie było zdominowane przez drapieżne dinozaury.
Odkrycia dokonano w próbkach skał z zatoki Durlston, nieopodal Swanage. Jest to część tzw. Wybrzeża Jurajskiego, słynącego z licznych skamielin. Badacze liczą, że dzięki temu wkrótce trafią na kolejne, równie spektakularne, znaleziska.
Źródło: bbc.com