Ogólnoświatowa nagonka na Marsz Niepodległości zaktywizowała nie tylko media, ale również środowiska muzułmańskie w tym kibiców, którzy na transparenty i „oprawy” na Marszu Niepodległości przygotowali swoją graficzną odpowiedź.
Media wciąż rozwodzą się nad rzekomym rasistowskim wydźwiękiem obchodów Święta Niepodległości. Spirala kłamstw, niedomówień, półprawd i nadinterpretacji jest już tak ogromna, że chyba nigdy nie uda się jej odkręcić.
Doniesienia medialne – prawdziwe i nie – wywołują efekt, w postaci reakcji muzułmanów. Kibice marokańskiego klubu Olympique Club de Safi postanowili zripostować oprawę przygotowaną przez kibiców ŁKS Łódź, która zawisła na Moście Poniatowskiego w czasie Marszu Niepodległości. Była to sporych rozmiarów sektorówka przedstawiająca konia trojańskiego u bram Europy. Z wnętrza konia wyglądał muzułmanin z tabliczką „Jestem uchodźcą”. Czoło stawiał mu Polak z narodową flagą, a całość wieńczył podpis „Europo obudź się!”. Aby wszystko było czytelne nie tylko dla nas, napisy na sektorówce napisano po angielsku.
Marokańscy kibice przygotowali bardzo podobną pracę, jednak konia trojańskiego zastąpili grupką uchodźców – polskich uchodźców. Bramy będące na polskiej oprawie bramami Starego Kontynentu zamienili na bramy Presji – czyli Iranu i dopisali datę 1943. Całość wieńczył podpis „Wszyscy jesteśmy ludźmi”. O co chodziło Marokańczykom?
„Aby poprawić ten fałszywy obraz, który nie ma nic wspólnego z naszymi przekonaniami (…) postanowiliśmy odpowiedzieć na to nadużycie przypominając, że Polacy też byli kiedyś uchodźcami i byli dobrze traktowani w krajach muzułmańskich”
– napisali w swoim oświadczeniu. Jak widać, chcieli przypomnieć nam ewakuację Armii Andersa i licznej grupy polskich uchodźców, którzy w 1943 roku trafili z ZSRR m.in do Iranu.
Wielu rozpływa się nad celnością tej riposty, zapominając jednak o kilku szczegółach. Po pierwsze – decyzję w tej sprawie podjęły władzę Wielkiej Brytanii i ZSRR, marionetkowy rząd irański niewiele miał w tej kwestii do powiedzenia. Większość z „polskich uchodźców” stanowili żołnierze, którzy szybko powędrowali dalej walczyć za swój kraj – rzecz nieznana dzisiejszym arabskim uchodźcom.
Kolejna sprawa – za pobyt Polaków w Iranie, czy szerzej na Bliskim Wschodzie zapłacił polski rząd na uchodźctwie. Większość kosztów pokryto z pożyczek udzielonych przez Wielką Brytanię, miejscowi nie musieli na nas łożyć. Choć na koniec wypada wspomnieć, że ci bardzo gościnnie przyjmowali Polaków przemierzających te tereny w drodze do swojej utraconej ojczyzny.
Jak widać próżno szukać analogpi pomiędzy tymi dwiema sytuacjami. I dobrze by było gdyby arabscy kibice także zdali sobie z tego sprawę, ale biorąc pod uwagę potęgę medialnej machiny Zachodu – raczej nie mają oni większych szans na zapoznanie się z prawdziwą wersją wydarzeń.
se.pl/facebook.com