Czy dostaniesz DODATKOWĄ emeryturę? JEST decyzja w tej sprawie!

Czy dostaniesz dodatkową emeryturę? Jest decyzja w tej sprawie! Co postanowiono? Co zdecydował Sejm?

Sejm przyjął ustawę o kolejnym w tym roku dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o tzw. 14. emeryturę.

– To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowa emerytura ma trafić do 9,1 mln osób.

Zobacz także: Cleo ogłosiła fanom RADOSNĄ wiadomość! Wszyscy na TO czekali!

Wypłata będzie odbywać się podobnie jak w przypadku trzynastej emerytury, ale z ograniczeniem liczby uprawnionych – do osób pobierających świadczenie w wysokości nie więcej niż 2900 zł brutto.

– W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia – dodaje Marlena Maląg.

Fot. Pixabay

Rozwiązanie obejmuje emerytury i renty w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, a także rent inwalidów wojennych i wojskowych.

14. emerytura ma być wypłacana od listopada 2021 r. Kwota nie będzie wpływała na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia czy zasiłki. Nie będzie też podlegać egzekucji.

Zobacz także: Poszedł na spacer nad rzekę. NAGLE stało się coś STRASZNEGO!

Fot. Pixabay

Źródło: MRiPS

Komentarze