Czy szczepienia przeciwko COVID-19 będą PŁATNE? Rząd bierze to pod uwagę!

Do tej pory szczepienia przeciwko koronawirusowi są nieodpłatne. Jednak czy to może się już wkrótce zmienić? Takie informacje płyną z Rady Medycznej, która działa przy rządzie.

Jaki koszt szczepień?

Wypowiedź profesor Magdaleny Marczyńskiej dla Polskiej Agencji Prasowej wywołała burzę. Profesor poinformowała, że istnieje możliwość wprowadzenia odpłatności za szczepienia. Marczyńska ujawniła:

Rozmawiamy na temat ewentualnej odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-19. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku 75. czy 70. roku życia.

Profesor Magdalena Marczyńska mówiła o ewentualnym terminie wprowadzenia odpłatności za szczepienia. Powiedziała:

Rozważamy czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października. Oczywiście w tej grupie refundacyjnej byliby uwzględnieni seniorzy.

Powszechność szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że ważne jest, żeby jak najwięcej osób skorzystało z możliwości zaszczepienia się. Dzięki szczepieniom zyskujemy tak potrzebną nam odporność na groźny wariant Delta. Pojawia się pytanie czy i ile szczepienie może kosztować od jesieni. Jednak tu wątpliwości rozwiewa profesor Magdalena Marczyńska. Wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową:

Szczepionka przeciwko COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast odpłatności za usługę, za wizytę lekarską, czy za samą czynność. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które nadal nie chcą się szczepić.

Jednak w tej kwestii ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Nie ma tez zgodności wśród Rady Medycznej co do tej kwestii.

Źródło: Fakt

Zdjęcie: Pexels

Komentarze