Hołownia potępia Brauna za zgaszenie świec Chanukowych. „Skandal to obchodzenie tego „święta” w Sejmie!” – komentują wyborcy.

Szymon Hołownia potępił posła Grzegorza Brauna, który za pomocą gaśnicy, zgasił świece Chanukowe, jakie były zapalone w Sejmie.

W podobnym, pełnym oburzenia i potępienia tonie, wypowiadały się też inne osoby publiczne. Jak się jednak okazuje wyborcy mają inne zdanie na temat tego incydentu.

 

braun chanuka
https://www.instagram.com/monikaolejnik_official/?img_index=1

 

Grzegorz Braun zgasił świece Chanukowe w Sejmie

Szymon Hołownia wskazał, że poseł Konfederacji w ciężki sposób naruszył porządek Sejmu. Marszałek zapowiedział też, że że zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury, a już teraz Braun został ukarany finansowo:

 

Prezydium Sejmu ukarało posła Konfederacji Grzegorza Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji – odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. To najwyższa kara, jaką mogliśmy zastosować i nie mieliśmy co do niej wątpliwości – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej

– czytamy na stronie Sejmu.

 

Donald Tusk premierem. „Jestem przerażona”, „Niemiecka komuna wróciła!!!!”

 

W podobnym tonie wypowiedziała się Monika Olejnik, która napisała:

 

Hańba, skandal i wstyd na cały świat. Czy to jest noc kryształowa w wykonaniu Brauna??? Stanowczo protestuje! Jestem oburzona! (…) Poseł Braun używając gaśnicy brutalnie zgasił świece chanukowe i uniemożliwił prowadzenie obrad w Sejmie. Zaatakował kobietę próbującą reagować na jego agresję. Skrzywdził dzieci! To wyglądało jak próba destabilizacji Polski w ważnym czasie dla odpowiedzialnego kształtowania demokracji! To antysemicki akt wandalizmu!

 

 

Także aktor Piotr Gąsowski grzmiał na instagramie:

 

Braun! Wynocha z Sejmu RP! Nie ma tu dla Ciebie miejsca! Wypad idioto! ***** Brauna! Wy***** go z Sejmu! Na zawsze! Wszystkich Żydów , dla których to piękne święto Chanouka jest Świętem Tolerancji i Miłości … Najgoręcej Przepraszamy !!!

 

 

Reakcje wyborców na zachowanie Grzegorza Baruna

Jednak większość Polaków nieco inaczej patrzy na incydent z udziałem posła Brauna. Otóż kwestionują oni sam pomysł świętowania Chanuki w polskim Sejmie.

 

Skandal to obchodzenie tego „święta” w Sejmie!

 

Prawidłowo!!! Sejm nie powinien celebrowac żydowskich świąt. BRAWO Panie Braun!!

 

Panie Szymonie a co to sejm jest miejscem obrządków religijnych? Coś tu nie gra ewidentnie

 

A dlaczego w Sejmie są obrzędy religijne a nie w kościołach? Czy sejm nie powinien być neutralny i pozbawiony wszelkich rytuałów jakichkolwiek wyznań?

 

Ja w ogóle nie bardzo rozumiem skąd się wzięły żydowskie obrzędy w sejmie?

– pisano na profilu Szymona Hołowni.

 

Wykorzystali wiersz Szymborskiej do reklamy! „Aż się popłakałam” – komentuje internautka.

 

Dlaczego w Sejmie zapalono świece Chanukowe?

Jak widać, Polacy zastanawiają się, dlaczego w ogóle w Sejmie zapalono świece Chanukowe? Jak podaje TVP Parlament:

 

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt judaistycznych, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich, po zapadnięciu zmroku, Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku – chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika, znajduje się szames – świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

Święto Świateł upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad państwem Seleucydów.

 

Jeśli zaś chodzi o świętowanie Chanuki w Sejmie, to prawdomównie miał to być wyraz przyjaźni polsko-żydowskiej. Jednak na stronie internetowej Sejmu znalazła się tylko lakoniczna zapowiedź:

 

Centrum Informacyjne Sejmu zawiadamia, że jutro, tj. 12 grudnia br., o godz. 16.00 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki wezmą udział w uroczystości zapalenia menory chanukowej.

Sejm RP, hol główny

 

Nie podano jednak informacji, dlaczego Chanuka ma być obchodzona w Polskim Sejmie. Ta notka nie daje też wyjaśnienia dlaczego w ogóle święto religijne obcego państwa jest celebrowane w Parlamencie.

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

Komentarze