Jak dezynfekować wielorazową maseczkę? Oto prosty i SKUTECZNY sposób!

W dniu dzisiejszym wszedł w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscu publicznym. Większość osób robi to z pomocą wielorazowych maseczek. Jak je dezynfekować?

Od dziś każdy Polak w przestrzeni publicznej musi zakrywać usta i nos. Można robić to za pomocą kawałka odzieży, szalika, chustki lub oczywiście maseczki. Wśród maseczek mamy zarówno te jednorazowe ale i wielokrotnego użytku. Jak dezynfekować bawełniane maseczki wielokrotnego użytku aby mieć pewność, że pozbędziemy z niej się wszelkich zanieczyszczeń?

 

ZOBACZ TAKŻE: Eksperci obliczyli kiedy nastąpi szczyt zachorowań w Polsce! Stanie się to już niedługo.

 

To oczywiste, że nie wystarczy nosić maskę, trzeba również dbać o jej czystość. Bardzo ważne jest to, żeby po każdym pobycie w miejscu publicznym powinniśmy traktować maseczkę jak przedmiot skażony. W walce z wirusem skuteczne jest mydło, a także alkohol. Środki piorące też powinny okazać się skuteczne. Zdaniem specjalistów ważne jest jednak, by prać maseczki w wysokiej temperaturze. Jak wysokiej? Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), temperatura prania powinna wynosić minimum 60 stopni.

 

Dobrą metodą „sterylizacji” maseczki może być także wyprasowanie jej gorącym żelazkiem albo włożenie na 20 minut do piekarnika nastawionego na temperaturę ok. 70 stopni Celsjusza. Jeśli nie posiadacie żelazka ani piekarnika przepranie bawełnianej maseczki w rękach z dodatkiem mydła czy środka piorącego w ciepłej wodzie w zupełności powinno wystarczyć.

Pamiętajcie również, że maseczka nie chroni nas w 100% przed zakażeniem. Musimy pamiętać także o pozostałych zasadach higieny jak częste mycie rąk.

fot. pixabay

Komentarze