Coraz więcej Polaków myśli o założeniu własnego biznesu. W jaki sposób uzyskać pieniądze na rozwój firmy?
Wraz z końcem starego roku i początkiem nowego pojawiają się plany na nadchodzące miesiące. W tym okresie powstaje bardzo dużo inicjatyw. W 2019 roku w styczniu swoją działalność rozpoczęło ponad 35 tysięcy nowych firm. Niestety, przykrą wiadomością jest to, że młodzi przedsiębiorcy na swojej drodze napotykają na ogromne trudności. Jedną, najważniejszą z nich są pieniądze, a właściwie ich brak.
ZOBACZ TAKŻE: Operatorzy komórkowi wprowadzają zmiany! Nie będziesz mógł już…
Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, jaki rodzaj finansowania, i na jakich warunkach możemy uzyskać dla swojego biznesu. Pierwszy krok, który podejmują młodzi przedsiębiorcy jest pójście do banku w celu otrzymania kredytu. Niestety, banki niezbyt chętnie udzielają pomocy przedsiębiorcom ,,nowym na rynku” ponieważ, według badań, po pierwszym roku działalności upada co 3 firma z sektora MŚP. Dużo większe szanse na kredyt mają przedsiębiorcy z większym doświadczeniem w prowadzeniu działalności, co najmniej rocznym.
Nie oznacza to, że młody przedsiębiorca w ogóle nie dostanie kredytu. Zdarzają się przypadki w których jest on przyznawany. W takim razie jaki kredyt wybrać? . Znaczna część banków ma w swojej ofercie tzw. „kredyt na start”, itp., inne pod tą nazwą oferują kilka rozwiązań dla firm, np. kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy lub kredyt inwestycyjny. Okres kredytowania jest elastyczny, przedsiębiorca może dobrać sobie długość okresu spłaty raty, jednak warto pamiętać, że podobnie jak przy normalnym kredycie wpływa to na jej wysokość.
ZOBACZ TAKŻE: PRZEŁOMOWE zmiany w sieci McDonald’s! Nie będziesz mógł…
Jaką metodę finansowania wybrać?
Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy i od jego przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorca potrzebuje dodatkowej gotówki dobrze sprawdzi się kredyt w rachunku bieżącym. Dzięki niemu będzie można pokryć wydatki stałe związane z prowadzeniem firmy czy sfinansować zakup niezbędnych maszyn oraz wyposażenia. Dobrze sprawdzi się przy uregulowaniu bieżących zobowiązań handlowych. Wówczas przedsiębiorca ma do dyspozycji kwotę pieniędzy zgromadzoną przez siebie oraz dodatkowe środki od banku, z których może skorzystać w dowolnym momencie Przedsiębiorca w pierwszej kolejności korzysta ze swoich pieniędzy, jeżeli je wyda, ma do dyspozycji przyznany limit. Jeżeli na koncie pojawi się debet jest on na bieżąco spłacany przy kolejnym zasileniu konta.
fot. unsplash