Jak uniknąć noszenia maseczki? Jest SPOSÓB!

Można uniknąć obowiązku noszenia maski. Jest sposób! Jaki? Okazuje się, że..

Trzeba zdobyć zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki. Jak powinno wyglądać? Jaką musi zawierać treść?

Jak się okazuje, przepisy nie precyzują jednoznacznie, jak ma wyglądać takie oświadczenie. Musi być jednak w nim zawarta informacja, że cierpimy na schorzenie, które wyklucza noszenie maski.

– Poza wyjątkami wskazanymi w przepisach, zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy mają obowiązek zasłaniania nosa i ust między innymi w miejscach ogólnodostępnych czy środkach transportu publicznego – przypomina biuro RPO.

Zobacz także: TE zabawki są szalenie niebezpieczne! UWAŻAJ!

Jeśli mamy trudności w samodzielnym zakryciu ust lub nosa baź mamy schorzenia, które nam to uniemożliwiają, możemy zwrócić się do lekarza o wydanie takiego zaświadczenia.

Zamiast zaświadczenia lekarskiego można mieć przy sobie też np. legitymację osoby z niepełnosprawnością, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (chodzi o zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia).

Gdzie znaleźć podstawę prawną? Zawarto ją w § 25 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.512 ze zm.).

Jak widać, można uniknąć obowiązku chodzenia w masce. Trzeba tylko udać się do lekarza. Zaświadczenie musimy nosić przy sobie, żeby w razie potrzeby okazać je odpowiednim służbom.

Zobacz także: Zmiany w szczepieniach. TO będzie rewolucja?

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze