W Japonii w życie weszły nowe kontrowersyjne przepisy dotyczące działań sił samoobrony. Uchwalona w 2015 roku ustawa zezwala, po raz pierwszy od końca II wojny światowej, na użycie tych sił poza granicami kraju, w obronie sojuszników.
Jak informuje bankier.pl,, zgodnie z nowymi przepisami dozwolone jest podjęcie działań w ramach zbiorowej samoobrony, czyli wysłanie japońskich sił poza granice kraju. Żołnierze będą mogli w większym stopniu niż dotychczas korzystać z broni, a także uczestniczyć w akcjach, które mają na celu zabezpieczenie tras morskich lub uwolnienie porwanych za granicą Japończyków.
Premier Japonii, Shinzo Abe, oświadczył w niższej izbie parlamentu, że nowe przepisy wzmocnią sojusz Japonii z USA, gdyż pozwolą one partnerom pomagać sobie w nagłych sytuacjach.
Przeciwnicy nowych regulacji uważają są one niezgodne z japońską konstytucją. Obawiają się, że Japonia zostanie wciągnięta w toczący się z dala od jej terytorium konflikt, w którym będzie musiała walczyć u boku Amerykanów lub też kraj stanie się celem antyamerykańskich ekstremistów – dodaje bankier.pl.