Jest NAJNOWSZA prognoza IMGW na zimę! Tego NIKT się nie spodziewał!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał najnowszą prognozę pogody na zimę. Tego zupełnie nikt się nie spodziewał!

Z powodu postępujących zmian klimatu, zimy w Polsce są coraz cieplejsze. Ubiegła zima była najcieplejsza w naszym kraju od połowy XIX wieku i najcieplejsza w XXI wieku. Co z tegoroczną zimą? IMGW właśnie opublikowało szczegółową prognozę.

Zobacz także: Ola Kot ćwiczy w różowym stroju! ROZGRZAŁA fanów do czerwoności!

Opracowane przez Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB eksperymentalne prognozy temperatury dla Polski pokazują, że meteorologiczna zima 2020/2021 ma mieć średnią temperaturę powietrza powyżej górnej granicy normy wieloletniej, przyjmowanej za lata 1981-2010.

– Oznacza to, że tegoroczna zima będzie najprawdopodobniej cieplejsza od co najmniej 20 z 30 zaobserwowanych zim w latach 1981-2010. Ponieważ jednak w ostatniej dekadzie zanotowano w Polsce najcieplejsze okresy w historii pomiarów, sprawdzono jak prognozowana średnia temperatura dla nachodzącej zimy kształtować się może na tle minionych zim z lat 2000-2020 – poinformował instytut.

Fot. IMGW

Sporządzono ranking najcieplejszych zim w Polsce w XXI wieku. Przeprowadzono też symulację rankingu, w którym uwzględniono zimę 2020/2021. Do symulacji wykorzystano prognozy średniej temperatury na grudzień 2020, styczeń 2021 i luty 2021.

Z tych symulacji wynika, że najprawdopodobniej nie będziemy świadkami następnej historycznie ciepłej zimy.

– Analiza prognozowanych wartości średniej temperatury z modelu IMGW-Reg wskazuje, że dla większości analizowanych miast przyszła zima może uplasować się na miejscach od 8 do 10, a w przypadku Zakopanego i Suwałk na miejscu 3 lub 4.  Ranking uwzględniający prognozy z modeli CFS1, CFS2 i CFS3 może sklasyfikować zimę 2020/21 na miejscach od 2 do 7 – w Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Zakopanem i Suwałkach, a od 4 do 11 – w pozostałych badanych miastach wojewódzkich – czytamy w komunikacie IMGW.

Oznacza to, że tym razem możemy liczyć na trochę chłodu i mrozu!

Zobacz także: Małgorzata Kożuchowska PRZESADZIŁA?! TAKI strój założyła do muzeum!

Fot. Pixabay

Źródło IMGWKomentarze