Jest raport! TAK działa szczepionka po pół roku.

Jest raport. Oto skuteczność szczepionki Pfizera. Wyniki mogą zaskakiwać.

Szczepionka opracowana przez Pfizer i BioNTech była pierwszą szansą na realną walkę z pandemią koronawirusa. Kiedy naukowcy przekazali, że ich preparat cechuje ponad 90 proc. skuteczność, świat nie mógł uwierzyć.

Na całym świecie zaszczepiono już wiele milionów osób. Teraz , po upływie 6 miesięcy mamy wyniki badań dotyczące skuteczności. Według danych zebranych na podstawie 46. tys. zaszczepionych osób skuteczność preparatu wynosi…

91,3 proc. To oznacza spadek z wcześniejszej skuteczności na poziomie 95 proc. Każda z 46 tysięcy osób przeszła badanie przeszła w okresie od 7 dni do 6 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki. Wśród badanych tylko 927 osób zaraziło się COVID-19. W grupie aż 850 osób przyjęło placebo. To oznacza, że z całej grupy 46 tysięcy osób, tylko 77 faktycznie zachorowało na COVID-19. Ponadto każda zaszczepiona osoba przeszła chorobę łagodnie.

Według badań szczepionka wykazuje także skuteczność w walce z mutacjąB.1.351 (południowoafrykańska). Z 800 przebadanych osób, 9 było zakażonych właśnie tym wariantem koronawirusa. Każda z nich przyjęła placebo.

 Komentarze