Jaskinia Obłazowa znajdująca się w Nowej Białej niedaleko Białki Tatrzańskiej od dawna stanowiła punkt zainteresowania archeologów. Niedawno odsłoniła kolejną ciekawą tajemnicę.
Profesor Paweł Valde-Nowak z instytutu Archeologii UJ natrafił w jaskini na figurkę kobiety wykonaną z piaskowca. Przez badaczy tego typu znaleziska określane są zbiorczo jako „Wenus”.
„Jest to tylko korpus, kształtem przypominający kobietę w ciąży. Silnie eksponowane są tutaj również pośladki i biodra”
– opowiada naukowiec.
To bardzo typowe przedstawienie kobiecej sylwetki, tego typu figurek odnaleziono kilkadziesiąt na terenie Starego Kontynentu, ale w Polsce to dopiero trzeci tego typu zabytek. Figurka ma 5,5cm wysokości i do jej wykonania wykorzystano płaską płytkę piaskowca – zapewne otoczaka wydobytego z dna rzeki Białki.
„Być może jest to przedstawienie bogini matki, czyli przedmiot związany ze sferą wierzeń, albo portret kobiety bliskiej sercu mężczyzny sprzed kilkunastu tysięcy lat”
– tłumaczy profesor.
Prawdopodobnie figurkę wykonał przedstawiciel tej samej kultury, która ma na swoim koncie wspaniałe malowidła z jaskiń Lascaux czy Altamira na zachodzie Europy.
Jaskinia Obłazowa to prawdziwy raj dla archeologów. Najstarsze ślady ludzi pochodzą sprzed 100 tysięcy lat i zostały pozostawione jeszcze przez Neandertalczyków. To miejsce jest ogólnie bardzo „naj”: w Obłazowej znaleziono najstarszy na świecie bumerang i to wykonany z ciosu mamuta, a także najstarsze szczątki człowieka współczesnego w Polsce – sprzed 30 tysięcy lat.
Odnalezione przedmioty codziennego użytku świadczą o tym, że jaskinia była wykorzystywana na co dzień jako schronienie, choć odnalezienie figurki Wenus każe przypuszczać, że w pewnych sytuacjach pełniła także funkcje kultowe. Kto wie, czy jej dno nie skrywa jeszcze jakiś niesamowitych przedmiotów – równie niespotykanych co opisywana figurka?