Nowe przepisy! Nie zarejestrowałeś się? Zapłacisz 5 tysięcy kary!

Nowe przepisy. Nie zarejestowałeś się? Zapłacisz wysoką karę.

Zmiana przepisów oznacza wysokie kary dla przedsiębiorców, który nie zarejestrują umowy o dzieło w ZUS. Brak spełnienie tego obowiązku oznacza sporą karę finansową. Jednak wielu przedsiębiorców nadal zwleka z rejestracją.

Umowa o dzieło rejestrowana w ZUS. Kto nie ma tego obowiązku?

Brak zarejestrowanej umowy o dzieło w ZUS grozi grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych. Rejestracja tego typu umów cywilnoprawnych jest obowiązkowa od 1 stycznia 2021 roku.

Obowiązek wprowadzono głosując nad przepisami w sprawie tarczy antykryzysowej. W rejestrze znajdą się umowy o dzieło z osobami, które nie otrzymały umowy zlecenie lub umowy o pracę.

W tej sytuacji ZUS będzie posiadał wszelkie informacje na temat osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, łącznie z pełnymi ich danymi. Według portalu money.pl do 7 stycznia 2021 w rejestrze widnieje zaledwie 550 umów.

Zdaniem doradcy podatkowego Roberta Gwiazdowskiego rejestr umów o dzieło ma jeden cel – fiskalny.

Kary za niezarejestrowanie umowy o dzieło w ZUS.

Oprócz grzywny, przedsiębiorca zagrożony jest także między innymi wymierzenieM dodatkowej opłaty za opłacanie zaniżonych składek, postępowanie egzekucyjne za zaległości a także odsetki za zwłokę. Ponadto może nawet dojść do zabezpieczenia majątku przedsiębiorcy.

Umowy o dzieło należy zgłaszać do ZUS, jeśli zostały zawarte od 1 stycznia 2021 roku. Termin to 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Komentarze