OMIKRON atakuje dzieci! Zakażona 7-latka z Gdańska!

Omikron to najbardziej zakaźny wariant koronawirusa. Atakuje najmłodszych, podobnie jak wariant Delta. W Polsce mamy kolejne dziecko zakażone wariantem Omikron.

Chora dziewczynka

Kolejny przypadek wariantu Omikron wykryto u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziecko miało wykonany test z powodu infekcji paragrypowej. Jest to już trzecie w Polsce zakażenie tym groźnym wariantem koronawirusa. Podobnie jak drugi przypadek wystąpił u małej dziewczynki. Resort Zdrowia poinformował na Twitterze:

Kolejny przypadek koronawirusa w wersji Omikron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu infekcji paragrypowej.

Chorowała mama

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że wcześniej chorowała mama dziecka. Dzieci z klasy 7-latki zostały skierowane na kwarantannę. Natomiast osoby z najbliższego otoczenia dziewczynki są wysyłane na test. Pierwszy przypadek Omikronu w Polsce pojawił się w Katowicach u obywatelki Lesotho, która przebywała w Polsce na konferencji. W ubiegły piątek zanotowano już drugi przypadek u dziecka. Zakażona została trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Ratunkiem szczepienia

Jak przekonuje dr Paweł Grzesiowski, wariant Omikron jest bardziej groźny, bo bardziej zakaźny. Receptą za zahamowanie zakażeń są szczepienia. Grzesiowski powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą:

Po dwóch dawkach szczepionki ochrona jest na poziomie ok. 30 procent. Wariant Omikron ucieka naszej odporności. Żeby pokonać tę jego „ucieczkę” musimy przyjąć trzecią dawkę szczepionki.

Dr Grzesiowski dalej wyjaśniał:

Jeszcze jedną cechą tego nowego wariantu jest atak na młodsze pokolenie. To jest coś, czego nie widzieliśmy rok temu. Dzieci były w dużo lepszej sytuacji. W tej chwili oddziały pediatryczne są pełne dzieci, które mają ciężki przebieg covid.

Według medyka jedynym ratunkiem dla najmłodszych mogą być szczepienia. Jeśli rodzice jeszcze się nie zaszczepili, też powinni to zrobić jak najprędzej.

Źródło: Fakt, Rzeczpospolita

Zdjęcie: Pexels

 

Komentarze