„Poważne urazy neurologiczne” amerykańskiego studenta skazanego na 15 LAT CIĘŻKICH ROBÓT, w KOREI PÓŁNOCNEJ!

Więziony w Korei Północnej student ma „poważne urazy neurologiczne”, a Korea Północna określa jego zachowanie mianem wrogości wobec narodu.

 

Otto Warmbier to amerykański student, który był przetrzymywany blisko 1,5 roku w więzieniu w Korei Północnej. Obecnie jest w śpiączce, doznał „poważnych urazów neurologicznych” – o czym poinformowała rzeczniczka szpitala, w którym przebywa pacjent.

 

Stan studenta jest stabilny. Ojciec 22-letniego Otto – Fred Warmbier nie wierzy w tłumaczenia strony północnokoreańskiej, według której jego syn zapadł w śpiączkę w wyniku zachorowania na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) i połknięcia tabletki nasennej. Podkreślił, że „nie ma żadnego wytłumaczenia” dla tego, w jaki sposób potraktowano jego syna. Korea Północna nie miała powodu, by utrzymywać informację o stanie skazanego w tajemnicy – mówił.

 

Rodzice poszkodowanego  poinformowali, że syn zapadł w śpiączkę dzień po usłyszeniu wyroku w marcu 2016 roku, a o jego stanie dowiedzieli się dopiero w zeszłym tygodniu. Również w czwartek północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że Otto Warmbier został zwolniony z więzienia „z przyczyn humanitarnych”.

 

22-letni Warmbier jest studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu 2016 roku i skazany w marcu ubiegłego roku przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego.

 

Według północnokoreańskiego sądu student miał „taktyczne przyzwolenie amerykańskiego rządu” i działał „pod wpływem jego manipulacji”. W wyroku określono zachowanie Warmbiera jako „zgodne z wrogą amerykańską polityką wobec Korei Północnej”. Amerykanie potępili skazanie Warmbiera i oskarżyli reżim w Pjongjangu o wykorzystywanie więźniów do gry politycznej.

 

źródło: PAP

fot.: wcpo

KGKomentarze