Naukowcy przez 75 lat prowadzili badania nad tym, co czyni ludzi szczęśliwymi. To pytanie nurtuje ludzkość od zawsze. Pieniądze, sława, miłość, zdrowie? Tak. Ale odkryli coś jeszcze.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda szukali przez 75 lat odpowiedzi na pytanie „co jest w życiu najważniejsze?”.
Badani z pokolenia „Millenium” mieli odpowiedzieć na pytanie jakie są ich najważniejsze cele w życiu? 80% odpowiedziało, że pieniądze, 50% odpowiedziało, że sława.Według naukowców świadczy to o ty, jak bardzo żyjemy obecnie pod presją oraz, że niezwykle ważne w naszym poczuciu szczęścia jest to, co inni o nas sądzą i jak nas nagradzają. Prowadzi to wykształcenia postaw zależności od innych, co utrudnia naszą wewnątrzsterowność i poczucie siły. Nasza samoocena zależy od oceny innych. Tak tracimy wolność i szczęście.
Aby uzyskać odpowiedź, co czyni ludzi szczęśliwymi, naukowcy postanowili zbadać losy ludzi, którzy już przeżyli swoje życie i w ten sposób sprawdzili, co uznali oni za przyczyny swojego szczęścia.
Naukowcy przez 75 lat badali życie 724 mężczyzn. Co roku pytali ich o pracę i rodzinę. Oczywiście nie znali oni swoich losów. Do dzisiaj żyje około 60 mężczyzn spośród wszystkich badanych. W większości są około 90. Kolejnym etapem jest badanie życia około 2000 dzieci tych mężczyzn.
Losy mężczyzn toczyły się rozmaicie. Niektórzy umierali w trakcie, inni popadali w alkoholizm lub choroby psychiczne, inni podejmowali rozmaite zawody i różnie im się układało.
Badania odbywały się w domach badanych mężczyzn. Po 10 latach objęto nimi także ich żony.
Oto jakie wnioski wyłaniają się z tego niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju badania:
- Relacje z innymi i kontakt z ludźmi jest najważniejszy. Samotność zabija. Ludzie silnie związani z rodziną i przyjaciółmi są szczęśliwsi i żyją dłużej. Samotność natomiast jest bardzo szkodliwa i jest przyczyną chorób, nieszczęścia i wcześniejszej śmierci.
- Ważna nie jest ilość znajomych ale jakość relacji z nimi i z bliskimi.Długotrwałe konflikty małżeńskie są przyczyną nieszczęścia.Potrafią być bardziej szkodliwe niż rozwód. Życie w zgodzie i przyjaźni chroni nas przed chorobami i nieszczęściem oraz poczuciem osamotnienia. To nie poziom cholesterolu wpływa na długość życia ale poziom satysfakcji ze związku. Dobre związki i zadowolenie z relacji powoduje, że lepiej znosimy ból fizyczny.
- Udane związki mają zbawienny wpływ na nasze umysły. Ludzie w dobrych związkach zachowują lepszą pamięć i większe poczucie bezpieczeństwa nawet w zaawansowanej starości. Kluczowe jest poczucie, że zawsze można liczyć na drugą osobę, nawet jeśli w małżeństwie pojawiają się konflikty.
Wydaje się, że wyniki tych badan są oczywiste i znane każdemu z nas. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość przystępujących do badania, upatrywało przyczyn swojego szczęścia w…pieniądzach i sławie. Jednak ci, którzy w życiu postawili na dobre relacje, osiągali więcej, żyli lepiej i dłużej.
Zatem, jeśli jesteście właśnie w konflikcie ze swoimi bliskimi, nie szczędźcie sił aby wszystko wyjaśnić i cieszyć się sobą.
Źródło: mamadu.pl
Fot. Pixabay
ZOBACZ TEŻ: https://wsieci24.pl/pokarmy-smierci-jesli-chcesz-pozyc-lepiej-z-nich-zrezygnuj/