Rolnik myślał, że odkrył jajo pradawnego SMOKA! Uczeni przebadali niezwykłą skamielinę – okazało się, że jest to…

To miał być kolejny zwykły dzień pracy w polu. José Antonio Nievas, argentyński rolnik mieszkający nieopodal Buenos Aires, udał się do najbliższego kanału melioracyjnego by umyć narzędzia. W jednej ze skarp rowu dostrzegł dziwnie wyglądającą skorupę. Okazało się, że dokonał wspaniałego odkrycia!

 

Jose postanowił odkopać przedziwną skamielinę. Gdy spostrzegł jej kształt, był przekonany, że odkopał jajo jakiegoś prehistorycznego stwora. Wezwał więc na miejsce członków rodziny i policję. Służby przekazały informację dalej, do naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Buenos Aires.

 

Przybyli na miejsce badacze odkopali do końca podejrzane „jajo” i pobrali próbki. Prawda okazała się nieco inna niż myślał odkrywca, ale równie fascynująca. Okazało się bowiem, że jest to wspaniale zachowany pancerz glyptodona – wielkiego pancernika żyjącego jeszcze pod koniec ostatniego zlodowacenia.

 

Oznacza to, że niezwykłe znalezisko ma co najmniej 10-11 tysięcy lat. Wkrótce zostaną na nim przeprowadzone kolejne badania. Naukowcy zwracają uwagę na znakomite zachowanie pancerza. Doskonale widać małe łuski budujące skorupę.

wikipedia.pl

Po wykonaniu badań pancerz trafił do Muzeum Archeologicznego w argentyńskiej stolicy. Z pewnością będzie jedną z największych atrakcji!

 

wp.pl

Komentarze