SKANDAL z drugą transzą szczepionek! Czy ją dostaniemy?!

Wielki skandal z drugą transzą szczepionek! Możemy jej nie dostać! Jak to możliwe? Czy słowa rządzących są bez pokrycia?

W pierwszej transzy do podziału jest 300 mln dawek szczepionki BioNTechu/Pfizera. W podziale uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej. Problem w tym, że na razie brak informacji o drugiej transzy.

– Skoro polski rząd potwierdził, że nie zamierza korzystać z II transzy szczepionki Moderna, to ok. 6,7 mln dodatkowych dawek tej najdroższej szczepionki zaoferowano innym krajom UE. Zaniepokojenie RPO wzbudziły działania Ministerstwa Zdrowia w kwestiach sygnalizowanych w artykule „Gazety Wyborczej” z 13 stycznia 2021 r. pt. ,,Unijny wspólny front szczepionkowy” – podało biuro RPO.

Zobacz także: TA karta zapewni Ci SPORE oszczędności! Jak ją otrzymać?

W artykule czytamy, że umowy negocjacyjne przewidują podzielenie dawek między państwa UE według parytetu ludności. Jeśli kraje rezygnują z podziału, jest on oferowany innym państwom wspólnoty, znowu na podstawie klucza ludności.

Polski rząd potwierdził już, że nie zamierza korzystać z drugiej transzy szczepionki Moderna. Jest to 6,7 mln dodatkowych dawek najdroższej szczepionki. Większe dostawy będą możliwe dopiero w II kwartale br.

Co zatem ze szczepieniami?

Fot. Pixabay

– Dotychczas KE zatwierdziła sześć umów na zakup łącznie 2,3 mld dawek przyszłych szczepionek (BioNTech-Pfizer – zakup do 600 mln dawek, AstraZeneca – zakup do 400 mln dawek, Sanofi-GSK – zakup do 300 mln dawek, Johnson and Johnson – zakup do 400 mln dawek, CureVac – zakup do 405 mln dawek, Moderna – zakup do 160 mln dawek). Komisja zakończyła również rozmowy z firmą Novavax dotyczące zakupu do 200 mln dawek oraz z firmą Valneva na zakup do 60 mln dawek. Wobec tego szczepionkowe portfolio UE dodatkowo może zwiększyć się z sześciu do ośmiu firm – czytamy w oświadczeniu Rzecznika.

RPO podkreślił, że też istotne jest pilne wyznaczanie grup priorytetowych do zaszczepienia. Do Biura RPO ciągle napływają listy od Polaków z prośbą o uwzględnienie ich w jednej z pierwszych grup, np. od opiekunów osób podlegających opiece paliatywnej.

Zobacz także: Lubisz sushi? Możesz mieć DUŻE problemy!

Fot. Pixabay

Źródło: RPO

Komentarze