Chore zwierzęta, chore mięso, a więc chorzy konsumenci. W sprzedaży artykuły z mięsa świń skażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń – ASF.
Rząd znalazł grupę firm, które podejmą się produkcji przetworów mięsnych z mięsa świń, które zostały skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń – ASF. Z informacji uzyskanych przez portal Wirtualna Polska wynika, że Ministerstwo Rolnictwa zobowiązało się jednak zachować listę w tajemnicy. Oznacza, że produkty trafią do sprzedaży, a konsumenci nie będą świadomi pochodzenia mięsa.
Produkty mięsne skażone wirusem to konserwy. Zdaniem jednej z osób z WP zaangażowanych w sprawę to bardzo dobre konserwy, o najwyższej ponad 90-procentowej zawartości mięsa czy tłuszczu. Są bezpieczne, ponieważ surowiec przetworzono w temperaturze ponad 80 st. C, a w tych warunkach wirus ginie. Partia produktu trafiła już do jednej z rządowych agencji.
W ubiegłym miesiącu rząd wprowadził nowe przepisy dotyczące walki z wirusem, w oficjalnym komunikacie podano: Proponowane rozwiązania ułatwią likwidację chorób zakaźnych zwierząt, co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców i producentów oraz sektor rolno-spożywczy.
Ministerstwo Rolnictwa zachęcano przedsiębiorców do podjęcia produkcji przetworów ze skażonego mięsa. Z tych produktów będą korzystać agencje rolnicze, które rozdystrybuują je do jednostek budżetowych, takich jak: wojska, zakłady karne, szpitale, a nawet szkoły.
Projekt był realizowany, ale dane na ten temat posiadają klauzulę informacji niejawnych i zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości – stwierdza Małgorzata Książyk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ministerstwo Rolnictwa informuje, że ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza. Nowe przepisy przewidują skup, po cenach rynkowych około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy. Tak przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych. Będzie ono zamawiane z pominięciem prawa zamówień publicznych.
źródło: wp
kg