Władysław Barański NIE ŻYJE. Grał w „Ogniem i mieczem”. Był królem kaskaderów!

Zmarł Władysław Barański. Mówiono o nim, że jest „królem” polskich kaskaderów. Aktor zagrał w kilkuset filmach. Oglądaliśmy go w „Ogniem i mieczem” Hoffmana czy w „Piratach” Polańskiego.

Ogromny dorobek

Władysław Barański zmarł 14 marca, tuż przed swoimi 81. urodzinami. O odejściu aktora i kaskadera napisała Krystyna Zamysłowska, która była związana z Muzeum Kinematografii w Łodzi. We wpisie czytamy:

Zmarł Władysław Barański 'Dziunek’- najbardziej znany polski kaskader- król kaskaderów

Władysław Barański miał ogromny dorobek filmowy. Zagrał w ponad 400 filmach, wystąpił w „Piratach” Romana Polańskiego, „Liście Schindlera” Stevena Spielberga oraz w filmach Jerzego Hoffmana, Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Kutza. W „Ogniem i mieczem” wystąpił jako Pułjan.

Król kaskaderów

Władysław Barański zasłynął jak kaskader. Scenarzysta Tomasz Łysiak wspominał, że Barański uczył go jazdy konno na oklep i opiekował się kaskadersko w trakcie zdjęć do „Cyngi”, filmu Leszka Wosiewicza z 1991 roku. Tomasz Łysiak napisał:

Nigdy go nie zapomnę…Czas biegnie nieubłaganie, odchodzą legendy. Świeć Panie nad jego duszą, niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym

Źródło: Facebook/ Krystyna Zamysłowska

Zdjęcie: Facebook/ Zamysłowska

Komentarze