Korupcja na granicy ukraińskiej?! Ile kosztuje PRZEKROCZENIE GRANICY PRZEZ MĘŻCZYZN?

Mężczyźni w wieku 18- 60 lat nie mogą opuszczać Ukrainy w czasie inwazji Rosji na ich kraj. Są w wieku poborowym i są zobowiązani do obrony swojej ojczyzny. Jednak niektórzy granicę przekraczają.

Walka z korupcją

Od lat Ukraina walczy z korupcją. Ten proceder niszczył demokrację i był prawdziwą bolączką obywateli i rządzących. Stał się problemem w kraju, który podlegał wielu przemianom gospodarczym, kształtowała się prywatna własność i powstawały grupy oligarchów. Prawo często nie nadążało za dynamicznymi przemianami w Ukrainie. O korupcji mówiło się niemal oficjalnie. W prawie każdej sferze trzeba było mieć  kryszę, czyli opiekuna , który za udzielenie pomocy czerpie stosowną korzyść gospodarczą. Łapówki brało wielu. Począwszy od pograniczników, którzy z paszportu odbierali wsunięte banknoty dolarów, czyli tak zwane wziątki, przez drogówkę, konduktorów czy urzędników.

Co z tą granicą?

Przykładem korupcji były polskie wizy w konsulacie w Kijowie. Na drzwiach konsulatu było napisane , że wizy są darmowe. Jednak mało kto w to wierzył. Na kolejkowiczach żerowali oszuści, którzy inkasowali po 100 dolarów za wizę od ręki. Granica polsko-ukraińska była najbardziej oblężoną w Europie granicą lądową w Unii Europejskiej. Kolejki na granicy obrosły już legendami. Wielogodzinne czekanie zapadło wielu osobom w pamięć. Z granicy żyły „mrówki”, które wielokrotnie w ciągu dnia przekraczali granicę w celach zarobkowych. Niektórzy ukraińscy pogranicznicy „przymykali oko” na przemyt. Robili to za opłatą. Łapówkarstwo kwitło w najlepsze.

Mężczyźni na granicy

24 lutego wojska Putina zaatakowały Ukrainę. Ogłoszona została powszechna mobilizacja w kraju. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, czyli w wieku poborowym nie mogą opuszczać Ukrainy. Muszą jej bronić. Wielu Ukraińców na wieść o ataku Rosji wracało do kraju, by chwycić za broń i walczyć o swoją ojczyznę. Byli też tacy w wieku poborowym, którzy z Ukrainy chcieli wyjechać. Przekroczenie w ich przypadku granicy słono kosztowało. Tatiana, która od lat mieszka w Polsce mówi, że nieuczciwi pogranicznicy pobierają łapówki od mężczyzn, którzy chcą wyjechać z Ukrainy. Kobieta powiedziała:

Mężczyzna, żeby wyjechać musi dać łapówkę. Jej koszt jest wysoki bo trzeba wręczyć aż 7 tysięcy euro.

Podczas wojny ludzie tracą dom i cały majątek. Jednak są też tacy, którzy na wojnie chcą szybko się wzbogacić. Przekroczenie granicy często ma swoją cenę.

Zdjęcie: Facebook

 

 

Komentarze