Włoskie partie można sfinansować przy pomocy SMS-a

We Włoszech rusza całkiem nowy system finansowania partii politycznych przez obywateli z wykorzystaniem połączeń telefonicznych i przy pomocy wysyłanych przez nich SMS-ów. Dzięki temu można będzie przekazać od 1 do 10 euro.

Jak informuje rmf24.pl, 1 lub 2 euro będzie można przekazać, wysyłając SMS pod specjalny numer. Natomiast dzwoniąc z telefonu stacjonarnego można będzie wesprzeć partię kwotą od 2 do 10 euro.


Włoskie media informują, że ta metoda może pomóc partiom politycznym w rozwiązaniu coraz większych problemów finansowych, w jakich znalazły się wraz z wejściem w życie ustawy o stopniowym odchodzeniu od przekazywania im pieniędzy z budżetu. Finansowanie to ma zostać całkowicie zniesione w przyszłym roku – dodaje rmf24.pl.

Wcześniej władze próbowały zachęcić podatników do przekazania 2 promili swego podatku na rzecz partii politycznych. Jednak z takiej możliwości skorzystało w zeszłym roku zaledwie 16,5 tysiąca spośród 40 milionów podatników – wynika z danych włoskiego Ministerstwa Finansów.

BR

Komentarze