Dietetycy przekonują, że to mięso śmiało można nazwać dietetycznym ze względu na małą zawartość tłuszczu, jest ono niskokaloryczne.
Mięso królicze zawiera jedynie 114 kcal w 100 g, czyli tyle ile gotowana bez skóry pierś z kurczaka. Ma również niską zawartością cholesterolu: 35-50mg w 100g. Ciekawostką jest także to, że znajdziemy w nim kwas linolenowy – rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3 podobnego do tłuszczu ryb morskich. Jest szczególnie cenny dla zdrowia, ponieważ organizm ludzki sam nie potrafi go wytworzyć. Mięso królicze jest także doskonałym źródłem białka – w 100 g znajdziemy go aż 21,8 g.
Spożywanie mięsa króliczego zalecane jest przede wszystkim niemowlętom od 6 miesiąca życia i dzieciom, ale także kobietom karmiącym i osobom starszym. Dodatkowo świetnie sprawdzi się w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, u osób z dną moczanową oraz u alergików. Mięso to bogate źródło witamin, szczególnie tych z grupy B oraz minerałów.
To świetny wybór dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto wiedzieć, że jest ono bardzo dobrze przyswajalne przez organizm ludzki.
Jeśli chodzi o zastosowanie i wykorzystanie go w kuchni, świetnie nadaje się do zup, potrawek czy pasztetów. Przed przygotowaniem warto je zamarynować, stanie się delikatniejsze i bardziej kruche.
Polska jest jednym z czołowych producentów mięsa króliczego w Europie. Jednak aż 90 proc. polskiej produkcji króliczego mięsa trafia na eksport. Przeciętny Polak rocznie spożywa go zaledwie pół kg. Dla porównania statystyczny Włoch czy Francuz zjada aż 5,5 kg więcej.
Źródło: wp.pl
kd