Szklanka mleka przed snem to dawny sposób babć na szybsze zaśnięcie i zdrowy sen. Ile w tym prawdy? I czy rzeczywiście mleko przed snem jest rekomendowane?
Jeżeli masz problemy z zaśnięciem to szklanka ciepłego mleka przed snem może okazać się rozwiązaniem. Mleko i inne produkty mleczne zawierają aminokwas- tryptofan, który pomaga wywoływać sen. Mleko zawiera także melatoninę, a więc hormon regulujący cykl dnia i nocy naszego organizmu. Mleko jest również bogatym źródłem wapnia, sodu, białek, witamin (A, K i B12), tłuszczów, błonnika i antyutleniaczy.
„Spożywanie regularnie szklanki mleka może być dobrym sposobem na wyrobienie sobie prawidłowej rutyny 8-godzinnego snu w nocy. Szklanka mleka (ciepła lub nie) może pomóc nam spać zdrowiej, dzięki zdrowej dawce tryptofanu i wapnia”-twierdzi Bridget Murphy z NYU Langone Medical Center.
„Pijąc mleko przed snem mamy mniejszą ochotę na jedzenie następnego dnia. Białko kazeinowe z mleka jest powoli trawione przez osoby regularnie ćwiczące fizycznie, co może pomóc w budowaniu mięśni przez całą noc. Wynik: szybszy metabolizm i łatwiejsza utrata wagi”– dodaje Murphy.
ZOBACZ TEŻ:KORONAWIRUS WNIKA PRZEZ TĘ CZĘŚĆ CIAŁA! „Zachorowałem, bo nie nosiłem(…)”
Dla kogo szklanka mleka przed snem jest niewskazana?
Niektórzy lekarze nie zalecają jednak picia mleka w nocy dla tych, którzy cierpią na zaparcia lub złe nawyki żywieniowe. Mleko to kompletny posiłek sam w sobie, mający prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jest to połączenie laktozy i białek (kazeiny, albuminy i globuliny.
Organizm w ten sposób spożywa laktozę (w postaci prostego cukru), którego nie zaleca się przed zaśnięciem, ponieważ zapobiega on wyłączaniu się organizmu. Czynność wątroby także jest bardzo aktywna w godzinach nocnych, kiedy pełni ona funkcję detoksykacji. Mleko może przeszkadzać w tym procesie.
Źródło:kobieta.pl/pixabay