Wypłacimy wyższe nagrody medalistom olimpijskim

Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało o znacznym podniesieniu wysokości nagród dla medalistów Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, które odbędą się wkrótce w brazylijskim Rio de Janeiro.

Polscy medaliści olimpijscy z Rio będą mogli liczyć na aż dwukrotnie wyższe nagrody od rządu niż medaliści z ostatnich Igrzysk, które w 2012 roku zorganizowano w Londynie. Podwyżka to efekt zmiany ustawy o sporcie, którą jednogłośnie poparły wszystkie kluby parlamentarne.

W wyniku nowelizacji przepisów zmieniono mnożnik kwoty bazowej (2,3 tys. złotych) z 14 do aż 35, co powoduje, że maksymalna wysokość nagrody pieniężnej przyznanej przez Ministra Sportu i Turystyki mogłaby wynieść nawet 80,5 tysięcy złotych. Rząd ustalił jednak inne kwoty i za złoty medal w Rio de Janeiro wypłacanych będzie 64,4 tysięcy, za srebrny 46 tysięcy a za brązowy 36,8 tysięcy złotych. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaznaczyło jednak, że jeśli sytuacja finansowa na to pozwoli, to nagrody będą wyższe. Wynagrodzenia dla medalistów będą wypłacane z budżetu państwa.

 

Natalia WKomentarze