Zamieszanie z rabatami w sklepach. To może być WIELKIE oszustwo!

Jest zamieszanie z rabatami w sklepach. To wszystko może być wielkim oszustwem! O co chodzi?

UOKiK sprawdził sprawę rabatów. Przyjrzano się polityce rabatowej dużych sieci handlowych. Okazuje się, że sprawa nie wygląda dobrze.

– Przyjrzeliśmy się wnikliwie i przeanalizowaliśmy polityki rabatowe dużych sieci handlowych. Zbadaliśmy działania 19 największych sieci handlowych. Zapytaliśmy również o szczegóły współpracy z sieciami dwudziestu dostawców produktów rolno-spożywczych. Na tej podstawie przygotowaliśmy raport, w którym prezentujemy najważniejsze ustalenia dotyczące polityk rabatowych sieci, w tym w zakresie rabatów wstecznych. Pokazujemy skalę zjawiska, precyzujemy również jakie praktyki mogą naruszać prawo – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zobacz także: Michał Wiśniewski POKAZAŁ córki! Ale PODOBIEŃSTWO!

Rabaty to standard w obrocie między przedsiębiorcami. Choć często dostawcy mają umowy z rabatami na wiele lat, zmiany są wprowadzane w trakcie kontraktu.

Kontrola pokazała, że wyłącznie w trzech sieciach handlowych stosowano rabaty, określane w czasie negocjacji pierwotnych warunków handlowych. W innych sieciach pojawiały się rabaty udzielane już w trakcie współpracy, a nawet modyfikacje rabatów w trakcie umowy.

– Analiza zebranych informacji była podstawą wszczęcia postępowań wyjaśniających w sprawie praktyk Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska. Naszym celem jest skuteczne przeciwdziałanie praktykom wykorzystywania przewagi kontraktowej przez sieci handlowe względem dostawców. Zaprezentowany raport powinni oni traktować jako zachętę do wyeliminowania praktyk, które mogą być podstawą wszczęcia postępowań oraz nałożenia sankcji finansowych przewidzianych ustawą – dodał Tomasz Chróstny.

Zobacz także: Zmiany w sprawie szczepień! SPRAWDŹ, kiedy dostaniesz szczepionkę!

Fot. Pixabay

Źródło: UOKiK

Komentarze