Zaskakujący sondaż w sprawie chęci Polaków do szczepienia. Tego się nie spodziewano!

Szczepionki są obecnie wyjątkowo gorącym tematem. Nie brakuje ich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Jeszcze w listopadzie według sondaży Polacy byli bardzo sceptycznie nastawieni do zaszczepienia się. Teraz jak wynika z badania United Surveys dla RMF FM tendencja ta się odmienia.

 

Kwestia szczepionek wiąże się z mieszanymi emocjami. Wiele osób informacje o stworzeniu preparatu przyjęło z euforią, ale też nie brakło oburzonych. Ostatnio emocje się wzmogły w związku z przedwczesnymi szczepieniami celebrytów oraz polskich biznesmenów.

 

Wobec tego pracownia United Surveys na zlecenie RMF FM postanowiła sprawdzić aktualne nastawienie Polaków do szczepionek. Według badania zdecydowanych na przyjęcie preparatu jest 47,9 proc. respondentów. Odpowiedź „raczej tak” zaznaczyło natomiast 19,7 proc. ankietowanych. Wobec tego chętnych na przyjęcie preparatu jest obecnie 68 proc. Jest to spory wzrost w stosunku do listopadowych badań. Wówczas chęć przyjęcia szczepionki wyrażało 42,6 proc. badanych.

 

Według sondażu zdecydowanych przeciwników preparatu jest 15,1 proc. Raczej nie pójdzie się zaszczepić natomiast 13 proc. respondentów. Wciąż 4.2 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie szczepień.

 

Najchetniejszą grupą wiekową do przyjęcia szczepionki są seniorzy. Według badania ponad 70 proc. osób powyżej 50 roku życia wyraziło chęć zaszczepienia się. Najwięcej niechętnych na przyjęcie preparatu jest natomiast w grupie 18-39 lat. W tej kategorii wiekowej 40 proc. badanych nie chce się zaszczepić.

 

Sondaż United Surveys został przeprowadzony metodą CATI 9 stycznia na próbie 1000 osób.

 

Źródło: Do Rzeczy

Foto: You Tube/ CBS News (zrzut ekranu)Komentarze