Wśród polskich miast najlepiej żyje się w Warszawie, zaraz potem w Sopocie i Bielsku-Białej – wynika z ogłoszonego rankingu Europolis.
Jak informuje portal schuman.pl, w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się: Poznań, Koszalin, Wrocław, Bydgoszcz i Gdynia.
Ranking „Europolis. Zrównoważony rozwój miast” został zaprezentowany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W zestawieniu wzięto pod uwagę 66 polskich miast na prawach powiatu.
Spośród metropolii wysokie noty uzyskały także Gdańsk, Kraków i Poznań. Wśród miast od 100 do 300 tysięcy mieszkańców wysokie miejsce zajęły: Gdynia – 10 miejsce oraz Tychy – 11. Tychy zajęły również najwyższą lokatę pośród miast Górnego Śląska. Z miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców oprócz Sopotu, dobry wynik uzyskało także Świnoujście – 13 miejsce.
Jak zauważyli autorzy raportu, poniżej 50 pozycji dominują miasta małe, czyli takie od około 50 do około 100 tysięcy mieszkańców. Są to między innymi. Biała Podlaska, Chełm, Konin, Legnica, Przemyśl, Wałbrzych. Z większych miejscowości znalazły się tam Płock i Sosnowiec.
Z raportu wynika, że największe atuty stolicy to silna gospodarka i dobre warunki do życia.
— To tutaj jest najwięcej firm i inwestycji, relatywnie wysokie zarobki. Warszawa jest także jednym z niewielu polskich miast, któremu stale i wyraźnie przybywa mieszkańców. Jest także miastem zielonym. Prawie jedną czwartą powierzchni zajmują lasy i parki – zaznaczono w raporcie.
Możliwie, że dobrze żyje się w Warszawie, ale czy ktoś lubi codzienny poranny tłok, zanieczyszczone powietrze i pełno korków?
Zobacz także: W którym mieście Polacy żyją najdłużej?
Natalia W.