Zespół naukowców z Hiszpanii i Włoch potwierdził, że bogaty w polifenole wyciąg z truskawek może hamować namnażanie się komórek raka gruczołu sutkowego.
Choć wiadomo, że truskawki są zdrowe, to jednak dopiero teraz udało się udowodnić, że mogą być skutecznie wykorzystywane do hamowania aktywności komórek inwazyjnego raka piersi. Na razie ich działanie antynowotworowe udało się wykazać podczas badań na myszach laboratoryjnych.
Włoscy badacze z Università Politecnica delle Marche oraz Hiszpanie z Universidad Europea del Atlántico na łamach Scientific Reports przedstawili wyniki badań, które wskazują, że truskawkowy ekstrakt może zapobiegać namnażaniu się wszczepionych gryzoniom komórek raka piersi.
Podczas badań in vitro w różnych odstępach czasu eksperci analizowali wpływ określonych stężeń ekstraktu z truskawek z odmiany Alba na komórki rakowe. Wyciąg z tych owoców doprowadził do zmniejszenia ekspresji genów doprowadzających do przerzutów nowotworowych. Wpływał też stymulująco na gen ograniczający wśród pacjentek z rakiem sutka ryzyko przerzutów nowotworu do węzłów chłonnych.
Podczas kolejnych etapów badań specjaliści postanowili sprawdzić, co się stanie z myszami, jeśli ich dieta przez miesiąc w 15-proc. będzie oparta na ekstrakcie z truskawek. Jedna grupa gryzoni jadła standardowy pokarm, a kolejna – wzbogacony wyciągiem z tych owoców. Po miesiącu wszystkim wszczepiono komórki raka gruczołu sutkowego, by sprawdzić, co się będzie działo z guzami, spowodowanymi przez nowotwór. Po 5 tygodniach wszystkim gryzoniom usunięto guzy i dokładnie przeanalizowano ich parametry. Okazało się, że u myszy, które przyjmowały ekstrakt z truskawek, nie doszło do takich zmian, jak w przypadku grupy kontrolnej. Komórki rakowe rozprzestrzeniały się dużo wolniej wśród gryzoni spożywających karmę z dodatkiem owocowego wyciągu.
Teraz naukowcy planują badania kliniczne wśród ludzi. Chcą też sprawdzić, które odmiany truskawek mogą wykazywać najlepsze efekty w leczeniu osób cierpiących na nowotwór piersi.
Źródło Radio ZET
MM