Będą szybkie testy na koronawirusa. Jak się zbadać?

Jeszcze w tym tygodniu do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz 26. izb przyjęć trafią testy antygenowe do szybkiej diagnostyki koronawirusa.

Dzięki tym testom wirusa można wykryć w czasie od dziesięciu do trzydziestu minut. Dotyczy to pacjentów w ostrej fazie zachorowania.

– Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i do 26 izb przyjęć. W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów. Zostanie przekazanych 270 analizatorów i 500 tysięcy testów – powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Testy antygenowe umożliwiają bardzo szybkie wykrycie obecności białka wirusa u osób z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Takim pacjentom wymaz zostanie pobrany z  nosogardła.

Testy będą wykonywane u osób z objawami towarzyszącymi ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. Każdy pozytywny wynik szybkiego testu będzie potwierdzany testem molekularnym PCR.

– Pacjent „dodatni” będzie od razu izolowany. Testy zostaną wykorzystane do badań przesiewowych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w celu szybkiej identyfikacji pacjentów, którzy zgłoszą się z objawami wskazującymi na zakażenie SARS-CoV-2. W przypadku pozytywnego wyniku, pacjent od razu będzie kierowany do dalszego leczenia – dodał Kraska.

Podano też nową listę powiatów, w których od najbliższej soboty będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. W czerwonej strefie nie będzie już żadnego powiatu. W strefie żółtej znalazły się: limanowski, tatrzański i gostyński.

Grafika: Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także: Malutkie dziecko w śmiertelnej pułapce. Nie dało się otworzyć…

Fot. Pixabay

Komentarze