Co się stało z Ptasim Mleczkiem? Katarzyna Bosacka alarmuje!

Katarzyna Bosacka, poza aktywnością w telewizji i prowadzeniem programów na temat zdrowego żywienia, prowadzi swój kanał na YouTube oraz profil na instagramie.

To właśnie w social mediach Katarzyna Bosacka dzieli się z internautami ciekawostkami dotyczącymi produktów dostępnych w naszych sklepach. Najczęściej chodzi o „oszukane” produkty, które na przykład są „o smaku” danego owocu, a w składzie nie znajdziemy tego, rzekomo bazowego produktu.

Inna kwestia to różne sztuczki marketingowe producentów. Tak też jest z Ptasim Mleczkiem.

 

https://www.instagram.com/katarzynabosacka/

 

Ptasie Mleczko to mleczna pianka w kształcie kostek, oblana czekoladą. W Polsce od 1936 roku produkuje je firma Wedel, a ten smakołyk jest jednym z klasyków jeśli chodzi o słodkości.

 

☎️ Halo, halo❗️Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, nadajemy audycję z ptasiego kraju! 🐦

– zaczynając swój wpis Bosacka nawiązała do wiersza pt. „Ptasie Radio” Juliana Tuwima.

 

Dalej wyjaśniła, co stało się z Ptasim Mleczkiem. Otóż opakowanie, które niespełna 30 lat temu ważyło 500 gram, obecnie waży tylko 340 gram.

 

❗️Jeszcze kilka dni temu to waniliowe ważyło 360 gramów, a dziś… 340! Tuś mi ptaszku! Znów dwie kostki wyparowały, a cena ta sama albo wyższa! A niech to gęś kopnie!

 

👉🏼Z roku na rok Ptasie Mleczko staje się coraz bardziej Ptasim Mleczuńkiem! W 1994 r. ważyło 500 g i przez kolejne lata sukcesywnie zmniejszała się jego gramatura. W 2018 r. było to 380 g, w 2020 – 360 g, a dziś już 340 g! Niezłe jaja, jakby przepiórcze! 🐦🤪

 

Tego typu zjawisko to tak zwany downsizing (ang. zmniejszenie rozmiaru). Downsizing to alternatywa dla podwyższenia ceny. Producent chcąc utrzymać cenę na podobnym poziomie, zmniejsza rozmiar opakowania.

Obecnie Ptasie Mleczko od Wedla kosztuje od 10 do 15 zł. (w zależności od sklepu i ew. promocji). Gdyby opakowanie ważyło nadal 500 gram z pewnością cena dla wielu osób byłaby zniechęcająca.

Tymczasem producent pozostawia tę samą cenę, za to po cichutku sprzedaje mniejszą ilość produktu w opakowaniu.

 

https://www.instagram.com/katarzynabosacka/

 

https://www.instagram.com/katarzynabosacka/

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka)

Komentarze