Czy niedziele handlowe zostaną przywrócone? „To koszmar!”

Zakaz handlu w niedzielę zaczęto wprowadzać w 2018 roku. Ilość niedziel handlowych była stopniowo ograniczana, a obecnie tj. w 2023 roku tylko w siedem niedziel w roku jest „handlowych”.

Obecnie jednak Koalicja Obywatelska proponuje, by znieść zakaz handlu w niedzielę. W swoim programie wyborczym na 2023 rok partia przedstawiła 100 punktów, a jeden z nich dotyczy właśnie handlu w niedzielę.

 

pixabay

 

Jeden z postulatów KO brzmi bowiem następująco:

 

„zniesienie zakazu handlu w niedzielę, przy jednoczesnym zapewnieniu dwóch wolnych weekendów i podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne”

 

Paweł Skowron, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Carrefour Polska, jest przeciwny temu rozwiązaniu:

 

Pracownicy sklepów chcą pracować przez pięć dni w tygodniu, godziwie zarabiać i mieć wolne w niedzielę, aby wypocząć i spędzić ten czas z rodziną. Choć mówi się o wolności i swobodzie, zniesienie zakazu handlu w rzeczywistości tę wolność ogranicza. Pracownicy sklepów mają takie samo prawo do wypoczynku jak każdy inny. Dlaczego sądy, banki, urzędy i instytucje państwowe są wtedy zamknięte, a sklepy mają być otwarte?

– pytał w rozmowie z Wirtualną Polską*

 

Zenek Martyniuk królem emerytów! Zgadnij JAKĄ dostanie emeryturę?

 

Jest także przekonany, że pracodawcy znajdą sposób, by obejść postulowane „podwójne wynagrodzenie” za pracę w niedzielę.

Podkreślił też, że 90% pracowników handlu to kobiety, które przez wprowadzenie niedziel handlowych, nie mogą spędzić niedzieli z rodziną.

 

Jedna z kasjerek w dużej sieci sklepów mówi, że praca w niedzielę była koszmarem:

 

Nie chcę już wracać do tego koszmaru.

– podkreśla.

 

Wojciech Mann chce być jak Jacek Kurski! CO miał na myśli?!

 

Przypomnijmy, że przed ograniczeniem handlu w niedzielę, Polacy bardzo często zamiast na spacer, rodzinny obiad czy do kościoła, szli do galerii handlowej. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę miało przede wszystkim zmienić te nawyki i zwyczaje.

Wydaje się, że faktycznie styl spędzania dnia wolnego uległ znacznej zmianie. Rozwinęła się także branża restauracyjna i hotelarska, a Polacy przyzwyczaili się do tego, że zakupy robią w dni robocze.

 

Wypalenie u dzieci. Rodzice, nie przesadzajcie z ilością zajęć!

 

*źródło/cytaty: wp.pl

Komentarze