Dignitas infinita. JAKIE stanowisko ws. aborcji, eutanazji i teorii Gender?

Dokument Dignitas infinita (nieskończona godność) to deklaracja Dykasterii Nauki Wiary, w której Watykan zajął stanowisko w kluczowych dla współczesnego świata sprawach.

W ostatnich latach Kościół Katolicki czy też niektórzy jego duchowni prezentowali liberalne podejście na przykład do homoseksualizmu, usuwania ciąży czy eutanazji. Tymczasem Dignitas infinita rozwiewa wszelkie wątpliwości jeśli chodzi o podejście Papieża do tych kwestii. Większość z tez zawartych w dokumencie z pewnością nie spodoba się Lewicy.

 

pixabay

 

Dignitas infinita a aborcja i eutanazja

W deklaracji wskazano, że godność ludzka jest bardzo często opacznie rozumiana i wręcz wypaczana. Bowiem w ramach owej „godności” dochodzi do zabijania człowieka.

 

…pojęcie godności ludzkiej bywa również nadużywane w celu uzasadnienia arbitralnego mnożenia nowych praw, z których wiele jest często sprzecznych z pierwotnie zdefiniowanymi, a nierzadko są one w sprzeczności z podstawowym prawem do życia, tak jakby miała być zagwarantowana zdolność do wyrażania i realizacji każdej indywidualnej preferencji lub subiektywnego pragnienia.

 

I tak odnosząc się do aborcji zacytowano Jana Pawła II:

 

Św. Jan Paweł II pisze o tym: „Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia.

 

Poddała się aborcji. Dziecko kazano jej zabrać w pudełku po…!

 

W Dignitas infinita znajdziemy także potępienie eutanazji:

 

Istnieje szczególny przypadek naruszenia godności ludzkiej, który jest cichszy, ale zdobywa popularność. Jego cechą szczególną jest wykorzystywanie błędnej koncepcji godności ludzkiej, aby obrócić ją przeciwko samemu życiu.

 

Dalej stwierdzono, że błędnym jest określenie eutanazji jako „godnej śmierci”, ponieważ zdaniem Watykanu, cierpienie nie odbiera człowiekowi jego godności.

 

28-latka będzie poddana eutanazji. Problem w tym, że…

 

Gender i zmiana płci

W deklaracji wyraźnie podkreślono, że płeć określa człowieka:

 

Dlatego należy odrzucić wszystkie te próby, które zaciemniają odniesienie do nieusuwalnej różnicy płciowej między mężczyzną a kobietą: „nie możemy oddzielić tego, co jest męskie i żeńskie od dzieła stworzonego przez Boga, które jest uprzednie wobec wszystkich naszych decyzji i doświadczeń, i gdzie istnieją elementy biologiczne, których nie można ignorować”

 

A chęć manipulowania płciami uznano za ludzką pychę i wywyższanie się nad Boga:

 

Chcieć dysponować samym sobą, tak jak to zaleca teoria gender, bez względu na tę podstawową prawdę o ludzkim życiu jako darze, oznacza nic innego jak uleganie odwiecznej pokusie, by człowiek stał się bogiem i konkurował z prawdziwym Bogiem miłości objawionym nam przez Ewangelię.

 

Dignitas infinita to bardzo ważny dokument, który nakreśla dalszy kierunek działania i politykę Kościoła Katolickiego. Publikując tak zdecydowane stanowisko Watykan wyraźnie pokazał, że nie zamierza iść na kompromis ze „światem”.

 

Trzech mężczyzn ma dwójkę dzieci. „Piekło urwało się z łańcucha”!

 

źródło/cytaty: vaticannews.va

Komentarze