DONALD TUSK! Czy intuicja i tym razem go nie zawiedzie? Były premier szczerze na pytania dziennikarzy.

Najbardziej proeuropejskim i takim chyba też najbezpieczniejszym z punktu widzenia polskich interesów, wydaje się Emmanuel Macron – mówił w sobotę w Sopocie szef Rady Europejskiej Donald Tusk pytany o polityków startujących w niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji.

Były polski premier w sobotę brał udział w Sopocie w meczu zorganizowanym dla niego przez przyjaciół z okazji 60. urodzin.

Tusk pytany był przez dziennikarzy m.in. o to, kogo najbardziej życzyłby sobie na stanowisku prezydenta Francji. „Mogę powiedzieć, co jest ważne nie dla mnie osobiście może, ale dla Unii Europejskiej, za którą czuję się formalnie, ale też sercem współodpowiedzialny” – powiedział.

„We Francji najbardziej proeuropejskim i takim chyba też najbezpieczniejszym z punktu widzenia polskich interesów, wydaje się Emmanuel Macron, ale mój współtowarzysz z rodziny politycznej i mój wieloletni przyjaciel – Fillon – jest także – może trochę bardziej eurosceptyczny, ale też bezpieczny z punktu widzenia i Europy i Polski, więc to są dwa moje typy” – powiedział Tusk.

Zapytany, kto – jego zdaniem – faktycznie wejdzie do drugiej tury w wyborach prezydenckich we Francji, Tusk powiedział, że jego intuicja trafnie podpowiedziała mu wyniki referendum dotyczącego Brexitu oraz wyborów w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że w przypadku wyborów we Francji intuicja podpowiada mu, że do drugiej tury przejdą Macron i Marine Le Pen. „Ale być może sugeruję się po prostu sondażami” – stwierdził Tusk.

Źródło PAP

MM

Komentarze