DRAMAT. Samolot LOT-u ZDERZYŁ się w powietrzu! Wszyscy pasażerowie…

Dramat maszyny należącej do PLL LOT. Samolot doznał zderzenia w powietrznu.

Samolot PLL LOT, który leciał z Poznania na Majorkę, był zmuszony dwukrotnie awaryjnie lądować. Maszyna aż dwa razy zderzyła się w powietrzu z ptakami. Pasażerowie przeżyli chwile grozy. Ostatecznie wszyscy pasażerowie przesiedli się do zastępczego samolotu.

Załoga, a takżepasażerowie samolotu PLL LOT lecącego na Majorkę przeżywali chwile grozy. I to aż dwukrotnie. Embrarer ERJ-195 wystartował ok. godziny 6 rano z lotniska w Poznaniu. Chwilę później zderzył się z ptakami. Kapitan podjął decyzję o powrocie na lotnisko celem sprawdzenia silnika. 35 minut po zderzeniu samolot…

…bezpiecznie wylądował na lotnisku. Na miejscu okazało się, że nie doszło do żadnych uszkodzeń. Nie był to jednak koniec przygód.

Maszyna po dokładnej weryfikacji i próbnym rozruchu silnika po 2,5 godziny wystartowała z Poznania raz jeszcze. Niestety krótko po starcie doszło do kolejnego zderzenia z ptakami.

Załoga przy kolejnym zdarzeniu, zdecydowała, że maszyna uda się na lotnisko Chopina w Warszawie.Embrarer ERJ-195 bezpiecznie wylądował w stolicy po 45 minutach lotu. Wszyscy pasażerowie polecieli na Majorkę innym samolotem.

Zderzenia samolotów z ptakami, to bardzo częste przypadki. Dochodzi do nich zwłaszcza w okolicach lotnisk. Zazwyczaj nie dochodzi do uszkodzenia silników. Jednak jeśli ptak jest duży lub maszyna zderzy się ze stadem, to efekty zderzenia mogą być bardzo poważne. Według danych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w latach 2011-2014 odnotowano 65 139 zderzeń z ptakami. Komentarze