Emerytura przed 60-tką? Niebywały pomysł Andrzeja Dudy!

Temat emerytur w naszym kraju jest dosyć wrażliwy. Podnoszenie i obniżanie wieku emerytalnego, wysokość składek, 30-krotność składek wielokrotnie przebijają się przez media. Kolejny pomysł: emerytura przed 60-tką to realny plan czy tylko część kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

 

Do wiosny pozostało stosunkowo niewiele czasu. Przed nami okres Bożego Narodzenia, Sylwester, Trzech Króli. Czasu do wyboru Prezydenta RP trochę pozostało, więc kandydaci będą się dwoić i troić, by to właśnie na nich oddać swój cenny głos przy urnie wyborczej. A początek kwietnia to już Wielkanoc. Czy emerytura przed 60-tką to realny plan czy tylko obietnica wyborcza?

 

Pomysł prezydenta Andrzeja Duda to emerytury stażowe. Tak było w poprzedniej kampanii sprzed pięciu lat, kiedy Duda walczył o fotel prezydenta. Taka propozycja uprawnia do świadczeń emerytalnych dla kobiet, które przepracowały 35 lat.  Z kolei dla mężczyzn ta granica przepracowanego wieku wynosi 40. Choć nie było to zrealizowane, temat przy kolejnej kampanii prezydenckiej znów wraca!

 

Pomimo braku pieniędzy na kolejne świadczenia socjalne, braku 7 miliardów, problemu z budżetem, niezapisaniu w nim 13 emerytury, „podkradaniu” z funduszy dla niepełnosprawnych temat emerytur powraca niczym bumerang. Związkowcy są zachwyceni pomysłem Dudy. „Jeśli będzie to inicjatywa prezydenta, to będzie to nasza wspólna inicjatywa, bo my będziemy bardzo radzi z wprowadzenia prawa do świadczenia z ZUS po przepracowaniu 35 i 40 lat” – mówi Henryk Nakonieczny z prezydium NSZZ Solidarność.

 

A co na to pracodawcy? W odróżnieniu do Solidarności nie są zachwyceni aż tak tym pomysłem prezydenta. Jak przekonuje Jeremi Mordasiewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan: „Nie mówimy nie, ale przy zmodyfikowaniu tej propozycji. (…) Przy zachowaniu obecnego wieku emerytalnego nie ma bowiem absolutnie miejsca dla emerytur stażowych”.

 

ZOBACZ TEŻ: Szukasz pracy? Unikaj TYCH zawodów!

 

Co więcej, pracodawcy domagają się, aby osoby po studiach pracowały dłużej! „Osoby po studiach mogą pracować do 65 lat, bo po pierwsze żyją średnio o 10 lat dłużej, a po drugie mają zdolność wykonywania pracy umysłowej”. Ciekawe.

 

Źródło: Business Insider

Komentarze