Ile osób może być na POGRZEBIE? TE słowa rozwiewają wątpliwości

Ile osób może być na pogrzebie? Te słowa rozwiewają wątpliwości! Co napisano w oficjalnym oświadczeniu?

Sprawa budzi kontrowersje. Polacy wysyłają mnóstwo pytań w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten wydał właśnie oświadczenie w tej sprawie. Co w nim napisano? Jakie jest oficjalne stanowisko?

Zobacz także: Kupiłeś popcorn? Możesz mieć OGROMNE problemy!

Jak wyjaśniono, pogrzeby na świeżym powietrzu, czyli na cmentarzach, mogą odbywać się bez względu na liczbę uczestników.

– W przypadku uroczystości pogrzebowych odbywających się w budynkach (np. kościołach), liczba uczestników nie może przekraczać 1 osoby na 15 m2 powierzchni. Do powyższego limitu nie zalicza się osób sprawujących kult religijny, dokonujących pochowania ani osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy – podało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fot. Pixabay

Trzeba pamiętać, że pogrzeby powinny odbywać się z zachowaniem zasad dystansu pomiędzy uczestnikami, czyli co najmniej 1,5 metra odstępu, a żałobnicy muszą zasłaniać usta i nos (obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult religijny, czyli księży).

Podstawą prawną jest §28 ust. 8 pkt 1 i 2 ; §28 ust. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316 z późn. zm.).

Zobacz także: Były polityk PiS WYZNAŁ prawdę o Andrzeju Dudzie! Wielu nie może uwierzyć

Fot. Pixabay

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich



Komentarze