Jest nowy sondaż partyjny! Nie brakuje w nim zmian

Pracownia IRBIS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziła najnowszy sondaż partyjny. Jak z niego wynika poparcie dla czołowych partii spadło, a wzrosło tym, które do tej pory wypadały słabo. Lider jednak wciąż się nie zmienia.

 

W zasadzie już od kilku lat lider w sondażach partyjnych jest niezmienny. Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w każdych badaniach i zazwyczaj pytanie brzmi tylko „jaką przewagą?”. W sondażu sporządzonym przez pracownie IRBIS rządząca partia cieszy się poparciem na poziomie 33,2 proc. W porównaniu z niektórymi wcześniejszymi badaniami jest to spadek, gdyż PiS jeszcze w grudniu potrafił mieć blisko 40 proc. poparcia.

 

Nie tylko jednak ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego podupadło w sondażach. Koalicja Obywatelska wciąż plasuje się na drugim miejscu, lecz na nią swój głos oddałoby 20 proc. respondentów. Wcześniejsze sondaże dawały jej minimum 24 proc.

 

Na trzecim miejscu plasuje się Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, na którego zagłosowałoby 12,6 proc. ankietowanych. Lewica natomiast plasuje się tuż za podium z niezmiennym poparciem 7,7 proc.

 

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą zagłosowałoby 6,4 proc. ankietowanych oraz PSL. Ugrupowanie to popiera 5,2 proc. ankietowanych. Szczególnie właśnie Konfederacja w tym sondażu wypada lepiej niż we wcześniejszych. Jeszcze w grudniu niektóre badania nie dawały jej możliwości wejścia do Sejmu.

 

Wciąż jednak 14,9 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.

 

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 8-9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów.

 

Źródło: Do Rzeczy

Foto: You Tube/ Na Temat.pl (zrzut ekranu)

Komentarze