Koronawirus SARS-CoV-2. Wyciekł tajny raport ze szczytów chińskiej władzy

Jednym z najczęściej powtarzanych pytań w kwestii koronawirusa SARS-CoV-2 jest to, ile wiedzą o nim chińskie władze i jak bardzie ich wiedza różni się od naszej. Niedawno opublikowany raport każe sądzić, że włodarze Chin znacznie wcześniej od całego świata, a nawet mieszkańców i lekarzy z Wuhan zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji. 

Informacje na temat ciekawego raportu podał amerykański „New York Times”. Według tego, co ustalili jego dziennikarze, Chińska Partia Komunistyczna bardzo szybko otrzymała szczegółowe informacje na temat nowego koronawirusa. Zdaniem autorów tekstu, którzy dotarli do raportu,Chińczycy popełnili wielki błąd…

 

Z raportu wynika, że Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping znał problem koronawirusa SARS-CoV-2 około dwa tygodnie wcześniej niż dotąd sądzono. Już 7 stycznia na posiedzeniu Komitetu Biura Politycznego partii poruszył ten problem.

 

ZOBACZ TEŻ: PILNE. Marokańczyk porwał 10-latka w Gdyni. Uruchomiono Child Alert!

 

Xi Jinping wydał zalecenia dotyczące walki z epidemią, które miały obowiązywać w dniach 7-13 stycznia. Jednak oficjalnie głos w sprawie istnienia nowego koronawirusa zabrał dopiero 20 stycznia. Skąd to dwutygodniowe opóźnienie?

 

Dziennikarze mówią wprost, że ich zdaniem Xi Jinping popełnił wielki błąd. Dwa tygodnie milczenia sprawiły, że wirus szybko rozprzestrzenił się w całym Wuhan, początkowo nie dając prawie żadnych objawów. Dodatkowo, 18 stycznia w Wuhan odbył się wielki państwowy bankiet, na którym bawiło się aż 40 tysięcy osób. Mimo tego, że partia wiedziała o koronawirusie, to nikt nie zdecydował się na odwołanie wydarzenia.

 

Oficjele zbywali sprawę twierdząc, że nie ma żadnych dowodów na to, że wirus przenosi się drogą kropelkową.

 

Czy gdyby Xi Jinping już 7 stycznia zdecydował się na bardzo radykalne kroki, to sytuacja byłaby inna? To na pewno. Trudno określić na ile mniejsze byłoby zagrożenie pandemią, ale na pewno liczba zarażonych nie byłaby tak wielka.

 

Teraz pozostaje mieć nadzieję, że Chinom uda się w pełni opanować sytuację i że za kilka tygodni lub miesięcy SARS-CoV-2 i wywoływana przez niego choroba COVID-19 będą melodią przeszłości, tak jak SARS, MERS i inne choroby tego typu.Komentarze