szyba, czarne kropki na szybie

Malutki detal o wielkim znaczeniu. Po co są kropki na szybie samochodu?

W zasadzie każda szyba przednia w samochodzie posiada ten szczegół. Nie ważne czy jest to auto za 5 czy za 500 tysięcy złotych i czy ma 20 lat czy 2 miesiące. Tajemnicze czarne kropki dostrzeżemy na szybie w każdym z wozów. Do czego one właściwie służą?

Wszystko wiąże się ze sposobem montażu szyby w aucie. Przed jej osadzeniem na miejscu, jej boki smaruje się specjalną ceramiczną farbą. Czarne kropki to właśnie ona. Po jej podgrzaniu klej trzymający umieszczony na szybie uzyskuje odpowiednie właściwości.

 

 

ZOBACZ: Śląsk: szedł w środku nocy środkiem drogi. Przejechały go dwa samochody

 

 

W czasie podgrzewania farby ceramicznej, ta osiąga znacznie wyższe temperatury od szkła. Może to prowadzić do uszkodzenia szyby. Aby im zapobiec rogi szyby pokrywa się kropkami farby, które wraz z odległością od brzegów robią się coraz mniejsze. Dzięki temu temperatura lepiej rozkłada się na szkle i różnice pomiędzy nim, a farbą nie są tak znaczne.

 

Ponadto czarna obwódka zasłania spoiwo dzięki czemu szyba wygląda estetyczniej. Jest też swoistą barierą dla promieni UV, dzięki którym może ono wytrzymać znacznie dłużej.

 

wp.pl/ foto: pixabay

Komentarze