Najbardziej uzależniający SPRAY DO NOSA! Działa jak narkotyk!

Spray do nosa stosowany na katar nie zawsze może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Dowiedz się, od których kropli do nosa można się uzależnić.

W momencie stosowania kropli na katar zgodnie z ulotką i tylko w razie potrzeby nie musimy obawiać się uzależnienia. Przede wszystkim ważny jest czas kuracji, który dla dorosłych wynosi max. 5-7 dni, a dla dzieci 3-5dni. Problem zaczyna się jednak pojawiać przy przewlekłym, albo zbyt częstym stosowaniu.

 

Które preparaty mogą uzależniać?

Chodzi o roztwory, które zawierają konkretną grupę substancji aktywnych. To one odpowiadają za obkurczanie błony śluzowej i łagodzenie stanu zapalnego. Dzięki obkurczaniu odtykają nos i hamują wodnisty katar.

 

Są to substancje czynne i preparaty takie jak:

-Xylomethazolin (popularne zielone krople Xylometazolin i np.: Otriviny, Sudafedy, Disnemar Xylo, Xylogele, Xylorin)

-Oxymethazolin (Acatary, Nasiviny, Vicks Sinex spray, Oxalin, Afriny)

-Nafazolin (Rhinazin, Sulfarinol).

W wielu przypadkach stosowanie tych kropli jest potrzebne, bo pomagają zachować drożność nosa i zatok. Ważny jest jednak umiar i rozsądek.

 

Jakie mogą być skutku uzależnienia od sprayu do nosa?

Odczuwa się bardzo częstą potrzebę sięgania po dany preparat. Nos i tak się zatyka, a węch jest słabszy. Osoby te mają katar polekowy i nie mogą normalnie funkcjonować bez psiknięcia sobie do nosa.

 

ZOBACZ TEŻ:Czynności, których nie robić na PUSTY ŻOŁĄDEK! Może się to źle skończyć!

 

Bezpieczne jest stosowanie kropli/aerozoli zawierających wody morskie, roztwory soli, olejki. Bezpieczniejszą także alternatywą, jest stosowanie kropli z hipertonicznym roztworem soli. Działają one także udrażniająco i obkurczająco, a przy tym nie uzależniają.

 

 

Źródło:pantabletka/pixabay

Komentarze