To prawdziwa gratka dla archeologów i historyków, którzy chcą zbadać najdawniejsze dzieje twierdzy. Oto w krypcie Wazów odnaleziono pozostałości o wiele starszych zabudowań, pamiętających czasy pierwszych Piastów i Chrztu Polski! Co jeszcze skrywa się pod murami obecnego Wawelu?
W czasie prac konserwatorskich w krypcie Wazów natrafiono na mury katedry, która istniała na wzgórzu wawelskim na przełomie X i XI wieku, oraz pozostałości kaplicy ufundowanej w XIII wieku przez biskupa Jana Prandotę.
Szczególnie to drugie odkrycie jest niezwykle ciekawe, bo dotyczy postaci, która w 1253 roku doprowadziła do kanonizacji świętego Stanisława. Dodatkowo w kaplicy tej przechowywano relikwie tego świętego.
Kaplica biskupa Prandoty została rozebrana, gdy budowano kaplicę i krypty Wazów. Jednak to, co zachowało się pod ziemią do naszych czasów, jest w naprawdę niezłym stanie – poza kamienno-ceglanymi murami zachowały się resztki polichromii pokrywających ściany!
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa uznał, że najlepsze będzie odsłonięcie murów w kaplicy Wazów i skucie obecnych tynków. Wynika to z tego, że mimo zastosowania wentylacji te i tak łapią wilgoć. Za jakiś czas zostanie podjęta decyzja o ewentualnym wyeksponowaniu średniowiecznych murów.
Do 2020 roku konserwacji poddanych zostanie 19 sarkofagów polskich królów, wieszczów narodowych i innych ważnych dla polskiej historii postaci. Jak widać poza nimi wzgórze wawelskie skrywa wiele innych tajemnic i gdyby możliwe było dokładne i nieinwazyjne przebadanie wzgórza zamkowego, to z pewnością pod obecnym zamkiem natrafiono by jeszcze na wiele interesujących śladów przeszłości.
interia.pl