Palikot zachwycony wizją budowy superpaństwa zamiast UE!

Janusz Palikot, lider partii Twój Ruch, zamieścił na swoim blogu wpis, w którym chwali Niemcy oraz Francję za propozycję reformy Unii Europejskiej, mającej polegać na budowie jednego, wielkiego superpaństwa.

O propozycji Francji i Niemiec informowaliśmy państwa na naszych łamach.

Niemiecki minister spraw zagranicznych ma przedstawić szefom dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej 9-stronicowy dokument, w którym Berlin i Paryż postulują stworzenie europejskiego superpaństwa.

Do zapisów propozycji dotarł portal tvp.info oraz dziennikarze programu „Minęła 20”.

Jak informuje portal TVP.info, Berlin i Paryż chcą, by Unia Europejska zmieniła się w jedno superpaństwo, w którym dotychczasowi członkowie straciliby prawo do posiadania własnej armii, służb specjalnych, kodeksu karnego i systemu podatkowego, w tym waluty i banku centralnego. Zastąpione miałyby one zostać przez wspólny system.

– pisaliśmy wówczas (więcej TUTAJ).

Do tego pomysłu odniósł się na swoim blogu nieco zapomniany już Janusz Palikot. Polityk wyraził zachwyt i przyznał, że jest to dokładnie ta sama propozycja, którą koalicja Twój Ruch/Europa+ proponowała w czasie ostatniej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Media podały informację o odważnej wizji Unii Europejskiej, nad którą pracują wspólnie Niemcy i Francja, zakładającej daleko idącą integrację europejską. Program Europy Plus sprzed dwóch lat staje się powoli obiektem realnej dyskusji! – napisał i zamieścił postulaty zawarte we wspomnianym programie.

Wśród nich znalazły się m.in. wspólna armia europejska, wspólna waluta i wspólna polityka fiskalna, wspólna polityka energetyczna czy wspólna polityka zagraniczna, bezpieczeństwa i obronna. Cały program znajdą państwo TUTAJ.

źródło: palikot.pl, portalniezalezny.pl
Fot. flickr/Piotr Drabik

DZ

Komentarze