PILNE: Schetyna na premiera! PO i wotum nieufności!

 

Kandydatem PO na premiera jest Schetyna. Nowoczesna popiera, PSL nie zamierza bronić rządu, PiS wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponują w Sejmie stabilną większością 234 posłów.

Dziś doszło do zaprezentowania przez PO wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na premiera jest Grzegorz Schetyna – poinformował w piątek Sławomir Neumann – lider PO. Neumann nie szczędzi również słów krytyki wobec obecnego rządu: „od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej”.

 

Krytyka to nie wszystko, PO ma zamiar pokazać wniosek innym klubom i prosić o wsparcie ich kandydata. Wiadomo już, że kandydata ma poprzeć Nowoczesna, PSL również nie zamierza bronić rządu. Kukiz mówił we wtorek, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w głosowaniu nad odwołaniem Rady Ministrów.

 

Odmienne stanowisko w sprawie ma PiS wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponują w Sejmie stabilną większością 234 posłów. Zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

 

źródło: PAP

 

 

Komentarze