Po tym poznasz, że przechodzisz COVID-19! Wystarczy spojrzeć na palce.

Po tym poznasz, że masz koronawirusa. Objaw komentują lekarze z całego świata.

Pandemia koronawirusa nadal nie odpuszcza. Wielu z nas mogło lub może przechodzić zakażenie SARS-COV-2 zupełnie bezobjawowo. Czy można zauważyć u siebie obecność koronawirusa na podstawie objawów innych niż te standardowe. Okazuje się, że tak. Należy spojrzeć na nasze palce.

Opublikowano zdjęcia, na których dokładnie widać, jakie zmiany na naszych palcach oznaczają zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dr Maria Kłosińska przedstawiła fotografię ukazującą zmiany skórne u osoby zakażonej, która trafiła na SOR. Na skórze widać…

zmiany, które przypominają odmrożenia na stopach oraz dłoniach. Naukowcy nazywają je covidowymi palcami. Objaw najczęściej występuje u młodych osób oraz dzieci zakażonych koronawirusem. W większości dotyczy on osób, które zakażenie przechodzą bardzo ładnie lub zupełnie bezobjawowo.

Na palcach pojawiają się lekkie czerwono-fioletowe odbarwienia i obrzęki na ich czubkach. Wszystko przypomina odmrożenie i może powodować uczucie pieczenia. W poważniejszych przypadkach mogą występować pęcherze, pęknięcia skóry a nawet owrzodzenie.

– Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie – wymaz w kierunku koronawiusa – powiedziała portalowi WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.Komentarze